رییس اداره میراث فرهنگی اهواز، خبر تخریب کوشک حمیدیه را تکذیب کرد و گفت: کوشک حمیدیه نه تنها تخریب نشده بلکه شرایط آن روزبه‌روز بهتر می‌شود.

غلام‌رضا جلیلی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: روز گذشته به اتفاق کارشناس معماری در محل کوشک تاریخی حمیدیه حاضر شدیم و از نزدیک از آن جا دیدن کردیم. هیچ گونه تخریبی صورت نگرفته و بنای مذکور نگهبان نیز دارد. همچنین این بنا هم‌اکنون توسط پیمانکار در حال نجات‌بخشی و بازسازی است.

وی ادامه داد: در چند روز گذشته خاک‌های اضافی بنا از محل خارج شده بودند که موجب شده این گونه استنباط شود بنا در حال تخریب است، در صورتی که این گونه نیست.

او خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد از بنای کوشک تاریخی حمیدیه به اداره میراث فرهنگی واگذار شده است و هنوز ۲۰ درصد آن زیر نظر سازمان آب و برق است و واگذار نشده است. امیدواریم با هماهنگی هر دو دستگاه این بنا به صورت کامل به اداره میراث واگذار شود تا نجات‌بخشی کلی آن توسط اداره میراث فرهنگی صورت گیرد.

جلیلی‌نیا توضیح داد: از جمله کارهایی که برای نجات‌بخشی در حال حاضر در دست اجرا است می‌توان به استحکام پایه‌های بنا، پاکسازی محوطه و محافظت از آن اشاره کرد. همچنین زیرزمین بنا که تونل‌های منتهی به آن بسته شده بود توسط پیمانکار باز شده است.

او با اشاره به اینکه کوشک تاریخی حمیدیه مربوط به دوره قاجاریه است گفت: اگر این بنا رونق پیدا کند و به یک مکان گردشگری تبدیل شود می‌تواند گردشگران بسیاری را از تمام نقاط به خودش جذب کند.

رییس اداره میراث فرهنگی حمیدیه تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته با توجه به اینکه بنا زیر نظر اداره میراث فرهنگی نبود بی‌توجهی‌های بسیاری نسبت به آن شد و در معرض تخریب قرار داشت اما از زمانی که ۸۰ درصد آن به اداره میراث واگذار شده کارهای مرمتی و بازسازی آغاز شده است.

جلیلی‌نیا با اشاره به اینکه کوشک حمیدیه از سه عمارت تشکیل شده است، گفت: هر سه عمارت کوشک نیاز به نجات‌بخشی دارند اما در کل، بنا سالم است.

به گزارش ایسنا، ۲ روز پیش یک پایگاه خبری خبر تخریب سه ساختمان اصلی کوشک تاریخی حمیدیه را به نقل از یکی از فعالان میراث فرهنگی حمیدیه منتشر کرد.

احمد جعفری‌ماجد با اشاره به تخریب سه ساختمان اصلی قصر توسط شبکه بهره‌برداری کرخه و شاوور تصریح کرده بود: فضای کامل قصر در حدود هشت هکتار و دارای چهار ساختمان تاریخی بوده و شبکه بهره‌برداری آب کرخه و شاوور با اقدامات غیراصولی سه ساختمان آن را تخریب کرده است.

کوشک حمیدیه مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است و در حمیدیه از توابع خوزستان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۸۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا همچون دیگر بناهای ثبت شده بارها مورد تعرض قرار گرفته است./ISNA

#

اشتراک این خبر در :