سیدعلیرضا آوایی ، با اشاره به اجرای پروژه کارت هوشمند ملی در کشور اظهار داشت: تاکنون حدود ۳ میلیون کارت هوشمند ملی در کشور صادر شده است و بناداریم براساس تقاضای مراجعه کنندگان، تا پایان امسال این تعداد را به ۸ میلیون کارت افزایش دهیم.

آوایی درگفتگو با مهر ضمن  تاکید بر لزوم فراهم کردن زیرساختهای فنی و ارتباطی برای اجرای این طرح خاطرنشان کرد: قرار است کارت هوشمند ملی به مرور زمان و پس از افزودن قابلیتهای جدید به کارت چند منظوره تبدیل شود.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه مبدا اصلی اجرای این طرح این سازمان است، اضافه کرد: کارت هوشمند ملی با افزودن تراشه های مختلف، برای هر فرد مانند یک کامپیوتر شخصی عمل خواهد کرد و به تدریج، امکانات مختلفی از جمله کارت بانکی، دفترچه بیمه و گذرنامه بر روی آن تعبیه می شود.

وی با بیان اینکه پروژه کارت هوشمند چندمنظوره، نیاز به امکانات و زیرساختهای وسیعی دارد که باید با آمادگی سازمانها و دستگاههای مرتبط پیگیری شود، اضافه کرد: این کارت قرار است جای تمامی کارتهای خدمات رسانی به مردم را بگیرد.

آوایی با اشاره به احراز هویت بر مبنای اسکن اثرانگشت بر روی کارت هوشمند ملی اضافه کرد: در صورت فراهم شدن زیرساختهای فنی، امکان توزیع این کارتها به درب منازل افراد نیز وجود دارد اما این موضوع مستلزم آن است که سامانه های آنلاین شرکت پست به پایگاه ثبت احوال متصل شده و بتوان اثر انگشت متقاضی کارت هوشمند را با دریافت کننده کارت مطابقت داد.

وی ادامه داد: در این کارتها تراشه کامپیوتری طراحی شده است که امکان احراز هویت را بر مبنای اسکن اثر انگشت، امضای الکترونیکی و مطابقت با سنسور اطلاعاتی، ممکن می کند.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه از زمان ثبت تقاضا و پیش ثبت نام تا زمان صدور کارت هوشمند بیش از ۲ ماه زمان می برد خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در استانهای مختلف در نوبت دریافت کارت هوشمند هستند و پیش بینی می شود براساس برنامه ریزی های انجام شده، تا ۳ سال آینده حدود ۶۰ میلیون کارت هوشمند ملی برای هموطنان صادر شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون متقاضیان می توانند برای تعویض کارت ملی خود به کارت ملی هوشمند از طریق سایت سازمان ثبت احوال اقدام کنند تاکید کرد: در آینده نزدیک، ارائه و صدور کارت هوشمند ملی به صورت اولویت بندی اقشار مختلف مردم انجام خواهد شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

۶ + ۰ =
#

اشتراک این خبر در :