ايسنا/ دانشگاه صنعتی شهدای حویزه برنامه‌های این دانشگاه در حوزه‌های دانشجویی، آموزشی، پژوهشی و عمرانی را تشریح کرد.
امین‌رضا نقره‌آبادی با حضور در تحریریه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به این‌که پروژه ساخت دانشگاه صنعتی شهدای حویزه در سال ۸۵ کلنگ‌زنی شد، اظهارکرد: این دانشگاه با هدف ایجاد مجتمع دانشگاهی در مساحت ۲۶۲ هکتار در ۱۰ کیلومتری شهر سوسنگرد و در نزدیکی مرقد شهدای حویزه ساخته می‌شود. عملیات احداث دانشگاه در همان ابتدای شروع کار به دلیل مشکلاتی متوقف شد، اما بنا داریم که امسال دیوارکشی آن را آغاز کنیم تا فاز یک پروژه احداث شود.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای از سرگیری ساخت و ساز دانشگاه صنعتی شهدای حویزه افزود: با پیگیری‌های انجام شده حکم قضایی تخلیه ۳۵ هکتار از زمین‌های دانشگاه که در اختیار معارض قرار دارد، صادر شده است.

احداث دانشگاه صنعتی شهدای حویزه در ۵ فاز
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای حویزه با بیان این‌که دانشگاه در ۵ فاز ساخته می‌شود، بیان‌کرد: در فاز اول یک دانشکده، ساختمان مرکزی، خوابگاه و تعدادی آزمایشگاه و کلاس‌های چند منظوره با هزینه‌ای در حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان در مساحت ۳۰ هزار مترمربع ساخته می‌شود. برای اجرای این فاز مطالعات اولیه، طرح توجیهی و نمونه‌برداری خاک صورت گرفته است.

وی گفت: در سال جاری بودجه عمرانی به دانشگاه تخصیص نیافت اما با توجه به نیاز به بودجه برای آغاز ساخت فاز اول دانشگاه، به دنبال جذب این اعتبار از سوی استانداری هستیم. همچنین پیگیر این هستیم تا بودجه مورد نیاز دانشگاه در سال ۹۵ را پیش از شهریورماه امسال نهایی و به وزارت اعلام کنیم تا در سال آینده مشکلی در این خصوص نداشته باشیم.

نقره‌آبادی تصریح‌کرد: بعد از توقف عملیات احداث دانشگاه صنعتی شهدای حویزه، محلی برای تحصیل دانشجویان در شهر سوسنگرد تامین شد که در حال حاضر ۳۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه تاکنون ۳ دوره فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی داشته است.

افزایش دو برابری پذیرش دانشجو در دانشگاه
وی با بیان این‌که امسال پذیرش دانشجو در دانشگاه صنعتی شهدای حویزه افزایش یافته است، عنوان‌کرد: با درخواستی که به وزارت علوم شد، ورودی دانشگاه در مهرماه سال جاری به دو برابر افزایش یافت. همچنین با افزایش پذیرش، امکانات دانشگاه نیز افزایش داشته و در این مدت ۹ کارگاه و آزمایشگاه تجهیز شده است.

سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای حویزه به درخواست راه‌اندازی رشته‌های جدید اشاره و بیان کرد: در حال حاضر وزارت علوم در افزایش رشته‌های دانشگاه‌ها دقت بیشتری به کار می‌برد. به همین جهت فراخوان جذب هیات علمی چند رشته جدید را صادر کردیم تا متناسب با ظرفیت علمی، این رشته‌ها را در دانشگاه راه‌اندازی کنیم و در این زمینه درخواست ایجاد رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی پزشکی در دو گرایش بیومکانیک و بیوالکتریک، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر و ریاضی کاربردی در دانشگاه صنعتی به وزارت علوم ارایه شده است که در صورت جذب هیات علمی، امیدواریم پذیرش دانشجو در رشته ریاضی کاربردی را در تکمیل ظرفیت داشته باشیم.

نقره‌آبادی با بیان این‌که دانشگاه صنعتی در حال حاضر ۸ هیات علمی دارد، اظهارکرد: تا سه ماه آینده اعضای هیات علمی به ۱۳ عضو افزایش خواهد یافت. همچنین پیگیر آن هستیم که مشکلات جذب هیات علمی در دانشگاه را برطرف کنیم و تلاش می‌کنیم اعضای هیات علمی دانشگاه را از دانشگاه‌های با کیفیت جذب کنیم.

تعامل دانشگاه شهدای حویزه و مدیران شهرستان دشت‌آزادگان
وی با اشاره به این‌که ارتباط خوبی میان این دانشگاه و شهرستان دشت‌آزادگان ایجاد شده است، گفت: تعامل خوبی میان دانشگاه صنعتی شهدای حویزه و مدیران شهرستان دشت‌آزادگان وجود دارد و دانشگاه در تمام جلسات فرمانداری حضور و در بسیاری از برنامه‌های شهرستان همکاری دارد. در مقابل نیز از سوی دستگاه‌های اجرایی قول‌هایی برای کمک به دانشگاه داده شده است.

سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای حویزه در مورد انجام مطالعات و پژوهش‌های مشترک دانشگاه با صنایع، تصریح‌کرد: در این دو زمینه باید ابتدا صنایع و شرکت‌ها را به همکاری با دانشگاه و انجام پژوهش ترغیب کرد و از سوی دیگر نیز به اساتید برای انجام تحقیق انگیزه داد. در حال حاضر انجام پروژه‌های پژوهشی در زمینه پتروشیمی در دانشگاه در حال پیگیری است.

نقره‌آبادی خاطرنشان‌کرد: تجهیز دانشگاه، به ویژه با وجود رشته‌های فنی، پرهزینه است اما با این حال ۲۳ درصد بودجه دانشگاه صنعتی به مسایل پژوهشی اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به حمایت دانشگاه از تشکل‌های دانشجویی علمی، بیان‌کرد: تلاش‌هایی برای رشد انجمن‌های علمی در دانشگاه صنعتی در حال انجام است.

سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای حویزه در مورد مشکلات خوابگاه‌های این دانشگاه گفت: طی مذاکره‌ای که با آموزش و پرورش شهرستان انجام شد، توانستیم برای تعدادی از دانشجویان خوابگاه تامین کنیم. پیگیر تامین خوابگاه دانشجویان، که مشکل بزرگی است نیز هستیم. البته وزارت علوم ساخت خوابگاه جدید را ممنوع کرده اما این قانون برای این دانشگاه که اصلا خوابگاه ندارد منطقی به نظر نمی‌رسد و به همین دلیل با صندوق رفاه وزارت در این خصوص مذاکراتی داشتیم که امیدواریم بتوانیم این مشکل را نیز برطرف کنیم.

#

اشتراک این خبر در :