سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اعلام کرد که کار تنظیم متن توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران رو به پایان است.به گزارش ایرنا از خبرگزاری روسیا سگودنیا، ریابکوف امروز(چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید در موعد مقرر این کار را به پایان برسانیم، افزود: کارشناسان، بخش بزرگ متن توافق جامع هسته ای را تنظیم کرده اند.

وی با بیان اینکه در دو هفته اخیر موارد باقیمانده از متن توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران کمتر شده است، ادامه داد: در حال حاضر مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه کشورهای گروه ۱+۵ به مسایلی خواهند پرداخت که در سطح کارشناسان امکان حل نداشت.

ریابکوف با اظهار امیدواری درباره تکمیل متن نهایی توافق هسته ای ایران گفت: انتظار می رود طرفین در این دور از مذاکرات که از پنجشنبه آغاز می شود درخصوص تحریم های ایران به اتفاق نظر برسند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه در ادامه ضمن مخالفت با دسترسی نامحدود آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات نظامی ایران، افزود: آژانس دسترسی محدود و قابل تنظیم به مراکز هسته ای ایران خواهد داشت اما باید مراحل لازم در این مورد توافق شود.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه خاطرنشان کرد: امکان بازرسی های مدیریت شده آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم خواهد بود اما حجم دسترسی آنها و شیوه هایی که قرار است به کار گرفته شود همچنان مورد بحث بوده و یکی از مواردی است که معاونان سیاسی و کارشناسان بر روی آن کار می کنند.

وی ضمن رد امکان بازگشت به تحریمها پس از امضای توافق جامع هسته ای که برخی از رسانه ها اعلام کردند، افزود: مکانیسم بازگشت به تحریم ها در مورد ایران پس از کسب توافق جامع مورد توافق قرار نگرفته است و چنین امری حقیقت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ تحریمی به طور خودکار در مورد ایران اعمال نمی شود، ادامه داد: اگر در مورد این کشور محدودیتی اعمال شود از طریق شورای امنیت انجام می گیرد.

ریابکوف خاطرنشان کرد: امیدواریم که در دور کنونی مذاکرات که فردا(پنجشنبه) آغاز می شود این موضوع (تحریم ها) را قطعی کنیم زیرا یکی از موضوع های اصلی است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه، پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که ایران و گروه ۱+۵ تا موعد مقرر در سی ام ژوئیه (۹تیر) به توافق دست یابند.

#

اشتراک این خبر در :