رييس سازمان جهاد كشاورزي خوزستان گفت: در سال زراعي گذشته در بخش كشاورزي استان با کم آبی مواجه شدیم و این مساله بزرگترين ضربه اقتصادي وارده به این بخش بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خوزستان، كيخسرو چنگلوايي در سي‌امين جشنواره انتخاب و معرفي توليدكنندگان برتر بخش كشاورزي استان كه امروز ۲۷ خردادماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: جهاد كشاورزي از دهه​هاي گذشته در قالب جهاد سازندگي، وظايف عمراني روستاها و بهبود وضعیت بخش كشاورزي را بر عهده داشت و اين وظايف تا به امروز در حال انجام است.

وي افزود: نتايج فعاليت​هاي سازمان جهاد كشاورزي در ميزان توليد محصولات كشاورزي و به ثمر رسيدن پروژه‌هاي عمراني این بخش، مشهود است.

چنگلوایی تصریح كرد: رسالت این سازمان، تامين امنيت غذايي كشور است كه خوشبختانه از بدو فعاليت تاکنون به وظايف خود به خوبي عمل كرده است و به همين دليل كشاورزي خوزستان حرف اول را در كشور مي‌زند.

وی عنوان كرد: موفقيت​های به دست آمده در بخش كشاورزي خوزستان مرهون روحيه جهادي كشاورزان است كه با توليد ۱۵ ميليون تن محصول در سال نقش به‌سزايي در تامين امنيت غذايي كشور ايفا كرده‌اند.

رييس سازمان جهاد كشاورزي خوزستان اظهار كرد: مهمترين دغدغه دولت تامين امنيت غذايي است كه با توجه به محدوديت آب و افزايش جمعيت، اين نگراني بيشتر شده است.

چنگلوایی با اشاره به اختصاص اعتبار به حوزه آب توسط دولت، خاطرنشان کرد: دولت ۱۰ ميليارد دلار معادل ۳۳ هزار ميليارد تومان بابت اجراي طرح​هاي تامين و انتقال آب در سطح كشور در نظر گرفته است.

وی گفت: در خوزستان برنامه​هايي تعريف شده است تا بر اساس آن نقاط ضعف​ موجود در بخش كشاورزي را برطرف کنیم و همچنین از ظرفيت​هاي جديد بهره​مند شويم. در اين راستا تمام شهرستان​ها بر اساس ظرفيت توليدي طبقه​بندي و يك برنامه توسعه متوازن براي آن‌ها ترسيم شده است.

وي افزود: تنظيم الگوي كشت از برنامه​هاي مهم ديگري است كه براي فصول كشت تابستانه و پاييزه تدوين شده است. اجراي اين برنامه​ها مستلزم همكاري كشاورزان است و از این طریق می‌توانیم برخي از نابساماني‌هاي كشت را برطرف كنیم.

#

اشتراک این خبر در :