به گزارش باشگاه خبرنگاران خوزستان؛ محمد قاسمی نژاد بیان کرد: این پدیده در یک دهه گذشته افزایش داشته و موجب خشک شدن نخل‌های استان شده است.
وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد از برگ‌های نخل‌های مناطق آلوده به گرد و غبار دچار بیماری خشکیدگی برگ نخل شده‌اند تصریح کرد: خسارت وارده معادل ۲۳۲ میلیارد تومان برآورد شده است.
معاون جهاد کشاورزی استان از نخل به عنوان نماد و شناسنامه خوزستان یاد کرد و افزود: ۲۵۰ هزار نفر از طریق نخل داری کسب روزی می کنند و ۵۰ درصد صادرات خرمای کشور از خوزستان می‌باشد.
قاسمی نژاد با بیان اینکه گرد و غبار در ۱ سال گذشته فقط در بخش محصولات زراعی ۴۵۵ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است تاکید کرد: محصولات کشاورزی باید تحت پوشش بیمه با عامل گرد و غبار قرار گیرند.
وی از نحوه تامین آب کشاورزی در خوزستان انتقاد کرد و اظهار داشت: این شیوه برخورد و تامین آب بخش عمده‌ای از اراضی کشاورزی را دچار مشکل کرده و باعث نابودی تولید و کوچ کشاورزان می گردد، که این مساله خود باعث تشدید گرد و غبار می‌شود.
محمد قاسمی نژاد با اشاره به اینکه سهم خوزستان ۲۰۳ هزار تن از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولید خرما در کشور را دارد اذعان کرد: استان رتبه دوم تولید خرما و رتبه نخست صادرات این محصول را در کشور به خود اختصاص داده است.
معاون جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت نخیلات خوزستان ۱۱ هزار و ۵۰ هکتار نهال کاری و ۳۲ هزار و ۸۴۰ هکتار به صورت بارور است که بیش تر در اهواز، خرمشهر، آبادان، بهبهان و شادگان قرار دارند.
به بیان محمد سعید انصاری نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی از ۸ میلیون اصله نخل در آبادان بیش از ۴ میلیون نخل از بین رفته که حدود نیمی از آن بر اثر جنگ تحمیلی و بقثیه بر اثر شوری و کمبود آب می باشد.
#

اشتراک این خبر در :