معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست با سمن‌های محیط زیستی خوزستان به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به اهمیت ویژه دولت یازدهم برای استان خوزستان، همچنین سازمان های مردم نهاد در کل کشور، گفت: نقش مردم در حفاظت از محیط زیست، ارتقاء سطح آگاهی ها، افزایش مشارکت عمومی در کشور و دیده بانی مسائل محیط زیست کاملا به رسمیت شناخته می شود.

ابتکار با بیان اینکه مجموعه دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست بسیار علاقمند به تقویت نقش سازمان های مردم نهاد در کشور است، اظهار کرد: در همین راستا، اقدامات متعددی برای تقویت نقش و جایگاه و رشد سمن های کشور صورت گرفته است.

به گفته وی، افزایش سه برابری تشکل های مردم نهاد در دولت یازدهم معنای روشنی دارد و نشان دهنده ظرفیت و سرمایه اجتماعی فوق العاده کشور، همچنین فضای خوب ایجاد شده برای رشد، حضور و فعالیت تشکل ها است.

معاون رئیس جمهور از نهایی شدن اصلاحیه قانون مربوط به سازمان های مردم نهاد در دولت خبر داد و افزود: لایحه به زودی جهت تصویب، به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری مصوبه دولت یازدهم در خصوص عضویت و حق رای نماینده شبکه تشکل های مردم نهاد هر استان در شوراهای برنامه ریزی استان، خاطرنشان کرد: این اقدام به معنای ورود تشکل های مردم نهاد در سیاست گذاری ها است و به همین جهت بسیار مهم است که تشکل ها برای این حضور، مطالبه گری استانی داشته باشند.

به گزارش خبرگزارى مهرخوزستان این مقام مسئول اشاره ای هم به موضوع شبکه سازی و انتخاب نماینده تشکل ها به خواست سازمان های مردم نهاد و با پیگیری و حمایت دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست داشت و اظهار کرد: این اقدام در راستای توان افزایی تشکل ها صورت گرفت.

استقبال از رصد و ارزیابی عملکرد و اقدامات محیط زیستی توسط تشکل های مردم نهاد

ابتکار ضمن تقدیر از اقدامات مثبت و موثر سمن های استان خوزستان در موضوعات آموزشی و همکاری با آموزش و پرورش، دانشگاه ها و شهرداری ها، گفت: رصد، ارزیابی و دیده بانی عملکرد و اقدامات دولت در زمینه محیط زیست توسط سازمان های مردم نهاد از اهمیت بسیاری برای سازمان حفاظت محیط زیست برخوردار است و از این موضوع استقبال می کنیم.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: شکل گیری دفتری مستقل برای مشارکت های مردمی در سازمان حفاظت محیط زیست با هدف انجام بهتر مسئولیت و نقش این دفتر برای تعامل با سازمان های مردم نهاد و توان افزایی و ارتقاء نگاه علمی و تخصصی آن ها بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم برای رفع چالش های محیط زیستی خوزستان گفت و اظهار کرد: به طور نمونه در موضوع آلودگی هوا مجموعه اقداماتی همچون گازسوز شدن کامل نیورگاه رامین اهواز، توزیع بنزین با کیفیت یورو ۴ در اهواز و برخی دیگر از شهرها همچون آبادان، خرمشهر و شادگان، همچنین توزیع گازوئیل یورو ۴ و یورو ۵ در بسیاری از نقاط استان، انعقاد قراردادی برای جمع آوری مشعل و فلر با همکاری بخش خصوصی، طرح آماک که به زودی توسط وزارت نفت اجرایی خواهد شد، صورت پذیرفته که تاثیری مثبت در بهبود کیفیت هوای خوزستان داشته و البته همچنان گام های بسیاری در این حوزه باید برداشته شود.

به گفته وی، یکی دیگر از اقدامات دولت، مصوبه اعتبار ۸ هزار میلیاردی برای احیاء و نجات کارون، جلوگیری از ورود فاضلاب های بیمارستانی به این رودخانه و تدوین برنامه کارون توسط شورای حفاظت کیفی کارون است.

۶۳ درصد هورالعظیم آبگیری شده است

این مقام مسئول با تاکید بر اهمیت حفظ و احیاء تالاب ها در کشور و اقدامات صورت گرفته در این زمینه، تصریح کرد: با توجه به اهمیت هورالعظیم و تخلفات صورت گرفته توسط پیمانکار که منجر به خشک شدن این تالاب مهم به رغم مجوز ارزیابی مشروط صادر شده در سال ۱۳۸۴، با پیگیری ها و اقدامات متعدد، همچنین همکاری وزارت نفت، از اواسط سال ۹۳ آبگیری تالاب آغاز و هم اکنون حدود ۶۳ تالاب آبگیری شده است.

ابتکار با اشاره به اخبار متعدد منتشر شده در خصوص اقدامات محیط زیستی در خوزستان روی شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام شخصی خود و پورتال سازمان، از تشکل های مردم نهاد خواست تا به عنوان یکی از گروه های مرجعی که مورد پرسش قرار می گیرند با مطالعه اخبار در جریان آخرین اقدامات و نتایج قرار گیرند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به شانتاژهای خبری و خبرسازی ها برای تخریب دولت که در مدت باقی مانده از فعالیت دولت یازدهم بیشتر هم خواهد شد، ضروری است تا فعالان حوزه در جریان کامل اخبار قرار داشته باشند. زیرا به طور نمونه اخیرا فیلمی تحت عنوان وضعیت کنونی پسماند در کردستان در حال انتشار در شبکه های اجتماعی است که مربوط به سال ۱۳۸۸ است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات، تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد با سوء استفاده از شرایط و عدم پایبندی به اخلاق و نشر دروغ و تهمت و تخریب، به کشور و منافع ملی آسیب می رسانند.

وی ادامه داد: بسیاری از چالش ها، اخبار یا تصاویر مرتبط با مسائل و موضوعات محیط زیستی از سوی رسانه ها، مردم و تشکل ها در شبکه های اجتماعی به من منتقل می شود که ضمن استقبال از آن ها، برای پیگیری موضوعات و اقدام اصلاحی در اختیار بخش های مربوطه از جمله بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست قرار می دهم.

به گفته وی، اهمیت مسائل محیط زیستی خوزستان منجر شده تا چند جلسه از شورای عالی آب به طرح موضوعات این استان همچون سد گتوند، رودخانه کارون و زهاب نیشکر اختصاص پیدا کند.

ابتکار در خصوص مسائل مطروحه در جلسه مرتبط با موضوع انتقال آب و آب شیرین کن ها، اظهار کرد: کلیه طرح های توسعه ای و عمرانی بزرگ همچن انتقال آب و سد سازی مشمول فرآیند ارزیابی است که خوشبختانه بر خلاف روند گذشته که بالغ بر ۹۹ درصد طرح ها موفق به دریافت مجوز ارزیابی شدند، در دولت یازدهم ارزیابی به فرآیندی جدی، تخصصی، دقیق و سخت گیرانه در چارچوب ضوابط و طبق شرح خدمات تبدیل شده و حتی ۱۵ سد با عدم دریافت مجوز ارزیابی محیط زیستی مجبور به توقف پروژه شدند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه نگاه، موضع و جایگاه ما کارشناسی است نه رد یا تایید بدون ارزیابی و قانون، افزود: در خصوص پروژه های انتقال آب در سطح درون استانی و بین استانی، دو شرط نیاز به آب شرب و انجام ارزیابی محیط زیستی وجود دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به مصوبه دولت داشت و گفت: خوشبختانه با مصوبه جدید، امکان نظارت در زمان اجرای پروژه و تطبیق روند اجرایی با مجوز ارزیابی دریافتی وجود دارد.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها، نیز با اشاره به تشکیل ستاد ملی با حضور دستگاه هایی همچون سازمان مدیریت بحران، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان حفاظت محیط زیست به منظور انجام پشتیبانی هوایی، اظهار کرد: هم اکنون طبق این توافق چهار جانبه، در ۱۴ نقطه از کشور ۴۲ بالگرد آماده برای همکاری در مواقع آتش سوزی جنگل ها مستقر شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بر اساس همین اقدامات، در سال ۹۴ به رغم افزایش تعداد آتش سوزی های جنگلی نسبت به سال ۹۳،   کاهش ۴۰ درصدی وسعت درگیر در آتش سوزی ها را داشتیم و امیدواریم با اقدامات انجام شده، در سالجاری شاهد نتایج بهتری باشیم.

معاون رئیس جمهور از تجهیز و آموزش نیروها، افزایش همکاری های بین بخشی و افزایش مشارکت مردمی به عنوان بخشی دیگر از اقدامات برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها نام برد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تشکل ها می توانند با نگاه علمی و تخصصی در قالب جمعی شبکه و به صورت جداگانه کمک ها بسیاری از جمله در بخش های نقد، دیده بانی، آموزش و ارتقاء آگاهی و حمایت از کمپین های محیط زیستی همچون سه شنبه های بدون خودرو داشته باشند.

ابتکار با اشاره به صحبت های اخیر رئیس جمهوری در نشست با استانداران سراسر کشور “اگر روزی حفظ محیط زیست مستحب بود، اکنون واجب و در برخی مواقع اوجب واجبات است”، گفت: به رغم تمام چالش ها و فشارها در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اشتغال، صنعت و …، این خط مشی رئیس جمهور برای دولت و به ویژه استانداران در زمینه محیط زیست است.

کارون نخستین رودخانه کشور با ردیف اعتباری مستقل در بودجه

در ادامه جلسه، احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با شرح برخی اقدامات صورت گرفته در استان، گفت: طبق مصوبه شورای عالی آب، ۸۷۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی کارون تخصیص داده شده که شامل تمام پروژه های کاهش دهنده آلاینده ها می شود. همچنین در بودجه ۹۵ برای نخستین بار، ردیف اعتباری به نام رودخانه کارون با مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که تقریبا برای هیچ رودخانه ای در کشور تا کنون ردیف اعتباری خاص وجود نداشته است.

وی افزود: همچنین طی هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور طی نشستی با استاندار و مسئولان استانی برای جذب سرمایه گذار خارجی به منظور ساماندهی و مدیریت فاضلاب استان بحث و گفتگو داشته است.

لاهیجان زاده اشاره ای هم به شبکه آبرسانی غدیر داشت و اظهار کرد: مقرر شده طی طرحی پنج ساله، آب شرب ۲۶ شهر استان تامین شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص آتش سوزی جنگل های کرخه نیز با بیان اینکه به علت وقوع آتش سوزی در شب امکان استفاده از بالگرد اطفاء حریق نبود، گفت: به دلیل فشردگی و انبوه بودن بیشه زار، امکان ورود ماشین های آتش نشان که باعث تخریب پوشش جنگلی می شوند به درون منطقه نیست و از این رو باید به صورت فردی اقدام به خاموش کردن آتش می شد.

به گفته وی، اگرچه پیگیری هایی در سطح استان برای ارتقاء مناطق حفاظت شده محیط زیست در حال انجام است اما صرف الصاق یک نام حفاظت شده به منطقه ای نمی تواند مشکل گشا باشد و باید تجهیزات و نیروی کافی نیز در منطقه حضور داشته باشد.

لاهیجان زاده با اشاره به مصوبه شورای عالی آب برای مطالعه همزمان مدیریت مخزن و  انتقال آب شور از کف مخزن به حوضچه های تبخیری در سد گتوند، خواستار پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست برای اعلام نتایج مطالعه وزارت نیرو در خصوص جانمایی و مطالعه حوضچه های تبخیری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان  از انجام مطالعه ای برای تعیین میزان گنبد نمکی سد گتوند توسط تیم زمین شناسی دانشگاه شیراز با همکاری آلمان، استرالیا و کانادا خبر داد و گفت: می توان نتایج این مطالعه را در شورای عالی آب ارائه داد.

وی گفت: با توجه به تصویب و ابلاغ طرح آمایش سرزمین استان، دیگر نگرانی بابت حضور صنایع وجود نخواهد داشت زیرا استقرار صنایع بر اساس این مطالعات خواهد بود.
گفتنی است، در ابتدای این نشست تشکل ها حاضر با ارائه سوالات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود در خصوص مسائل محیط زیستی استان، خواستار تلاشو توجه بیشتر دولت و سازمان محیط زیست به استان خوزستان شدند.

موضوعاتی همچون آب، آلودگی های نفتی و صنعتی، رودخانه کارون، مناطق جنگلی استان، تالاب ها و حق آبه تالابی، سد سازی در استان، سد گتوند، تقویت گردشگری پایدار خوزستان از مهم ترین محورهای صحبت های تشکل های محیط زیستی در این جلسه بود.

#

اشتراک این خبر در :