حکایت تبعیض و بی توجهی حکایت دردناکی است حادثه ممکن است برای هر کس و در هر منطقه ای رخ دهد صرف نظر از علل وقوع و نیازهای فوریتی، تعامل با حادثه دیدگان بعد از وقوع حادثه امر مهمی است.

فروردین ماه امسال بود که در پی طغیان رود دز، سیلی ویرانگر ثمره ماه ها تلاش کشاورزان خوزستانی به ویژه مناطق شعیبیه و شاوور را شست و با خود بُرد تا کشاورزان بمانند و حسرتی دردناک…

1

البته خسارت وارده فقط شامل محصولات زراعی نبود. ده ها روستای بخش شعیبیه و شاوور هم به زیر آب رفتند و سیل به منازل مسکونی، جاده های مواصلاتی، پل ها و تأسیسات آبیاری آسیب جدی وارد کرد به طوری که بسیاری از خانه های روستائیان این مناطق پس از فرو نشستن سیل قابل سکونت نبود.

از نخستین روزهای وقوع سیل، مسئولان استانی و ملی دائما وعده پرداخت خسارت سیل را در بوق و کرنا کردند تا بار دیگر امید در دل کشاورزان خوزستانی جوانه بزند.

درحالی که مقتدایی استاندار سابق خوزستان از پیش بینی به موقع سیل سخن گفته و آن را به جهت هماهنگی دستگاه ها نعمت خطاب کرد، مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان اما حجم خسارت این سیل را بالغ بر ۴۸۱ میلیارد تومان دانست و از رایزنی با مدیرکل بحران کشور و بیمه ها برای پرداخت خسارت سخن گفت.

اما چنگلوائی مدیر کل جهاد کشاورزی استان چند ماه بعد، از بی اعتنایی دولتمردان برای پرداخت خسارت کشاورزان پرده برداشت و اظهار کرد: متأسفانه تاکنون مبلغی پرداخت نشده و حتی گویا تصمیمی برای پرداخت خسارت هم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه منتظر تأمین اعتبار هستیم، خاطر نشان کرد: نامه هایی از سوی استانداری خوزستان درخصوص پرداخت خسارت سیل و خشکسالی دوسال پیش به مرکز فرستاده شده است که منتظر پاسخ هستیم.

اگرچه دولت در این موارد همواره پاسخی از پیش آماده شده دارد و از کمبود اعتبار سخن می گوید اما رفتار دولت امری خلاف این ادعا را نشان می دهد! هیأت دولت در شهریور ماه امسال و تنها پس از چند روز از وقوع سیل و طوفان در مازندران حدود ۹۸۵ میلیارد ریال در راستای بازسازی و کمک به سیل زدگان شهرهای مازندران اختصاص داد.

نکته قابل تأسف دیگر آنجاست که در آستانه کشت پاییزه نه تنها خسارت کشاورزان فاقد بیمه از طریق سازمان مدیریت بحران کشور پرداخت نشده بلکه خسارت کشاورزانی که افزایش سالانه نرخ بیمه را به جان می‌خرند تا در صورت بروز حوادث و کاهش تولید بتواند از مزایای بیمه بهره‌مند شود نیز در پیچ و خم بروکراسی اداری بیمه ها مانده است.

سید راضی نوری نماینده مردم شوش نیز با انتقاد از روند تبعیض آمیز دولت اظهار داشت: مردم می‌بینند که پرداخت خسارات ناشی از سیلاب به کشاورزان در استان مازندران ظرف کمتر از ۱۰ روز پس از وقوع سیل در هیات دولت مصوب می‌شود اما خسارات سیلاب فروردین ماه خوزستان با گذشت بیش از ۵ ماه پرداخت نشده و متاسفانه تاکنون هیچ گامی از سوی دولت در زمینه پرداخت این خسارات به کشاورزان استان مشاهده نشده است.

نوری عنوان می کند:‌ با توجه به این‌که اکنون در آستانه کشت پاییزه قرار داریم، اگر منابع و اعتبارات موردنیاز برای جبران خسارات وارده ناشی از سیلاب به اراضی کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار نگیرد، قطعا کشاورزان برای کشت پاییزه با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

وی بیان کرد: ‌انتظار داریم در زمان باقی‌مانده تا کشت پاییزه پرداخت خسارات سیلاب ۹۵ خوزستان در هیات دولت تصویب شود و ما بارها پیگیر این مسئله بودیم اما نتیجه‌ای حاصل نشد. تصویب پرداخت خسارات سیل مازندران در کمتر از ۱۰‌ روز در هیات دولت و عدم پرداخت خسارات سیلاب به کشاورزان خوزستان پس از گذشت بیش از ۵ ماه، با عدالت هم‌خوانی ندارد و نشانگر تبعیض عدالتی میان استان‌های کشور است.

در  سیلاب بهاری خوزستان که به گفته کارشناسان، افزایش خسارت های آن به دلیل تصمیمات اشتباه و اقدامات دیرهنگام مسئولان رخ داد، زندگی کشاورزان و دامداران خوزستانی را با مشکلات بسیار مواجه ساخته این در شرایطی است که استان نقش مهمی در امنیت غذایی کشور ایفا می کند و ادامه این روند ثمره ای جز بی رغبتی کشاورزان به کشت محصولات در پی نخواهد داشت از همین رو انتظار می رود مسئولان استانی به ویژه استاندار محترم با پیگیری مطالبات سیل زدگان، بخشی از دغدغه این قشر مظلوم را رفع کنند.

 

#

اشتراک این خبر در :