خبرگزاری مهر- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شرکت های دانش بنیان زیادی در حوزه آب، خاک و محیط زیست وجود ندارد اما بنا داریم از شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه حمایت کنیم.

سورنا ستاری امروز در افتتاحیه اولین نمایشگاه و جشنواره فناوری های آب، خاک، خشکسالی و محیط زیست عنوان کرد: فرهنگ وابستگی نفتی که در کشور ما به عنوان یک فرهنگ جا افتاده است باید از بین برود و در قبال آن باید به جوانان و افکار آنها اهمیت دهیم تا بتوانیم به نتایج مفید و مثبتی برسیم.

وی افزود: تجربه نشان داده که ما هرجا با محیط زیست در افتادیم بعد از یک دهه انتقام سختی از ما گرفته که می توان به مشکلات ریزگردها، مشکلات کمبود آب و غیره اشاره کرد. این مسایل زاییده تفکر صنعتی در کشور هستند و گریبان گیر ما شده اند.

ستاری با بیان اینکه اگر ما نتوانیم از ظرفیت هایمان در کشور استفاده کنیم، نمی توانیم هر مشکلی را برطرف سازیم گفت: در حوزه محیط زیست، آب و خشکسالی هم باید بتوانیم مشکلاتمان را با عقل و افکار جوانان برطرف سازیم.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حوزه آب، خاک و محیط زیست در بخش خصوصی سابقه طولانی ندارند ولی می توان از این قضیه اشتغال و تجارت ایجاد کرد و به کمک دولت شتافت.

وی با بیان اینکه تکنولوژی در حوزه آب، خاک و محیط زیست قابلیت تجاری شدن را دارند، اظهار داشت: یکی از اولین ستادهایی که در معاونت علمی فعالیت خود را آغاز کرد ستاد توسعه فناوری های آب، خاک، خشکسالی و محیط زیست بود چراکه ما شدیدا باید از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه آب، خاک و خشکسالی حمایت کنیم.

ستاری خطاب به شرکت کنندگان و غرفه داران در نمایشگاه گفت: باید شما از پلتفرم، معافیت ها، وام های کم بهره و سایر حمایت های معاونت علمی بهره ببرید تا در این راستا بتوانید فناوری های خود را در کشور به کار گیرید.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به درآمدزا بودن پژوهش عنوان کرد: در حوزه تصفیه آب و تولید آب و غیره روش های فناورانه ای وجود دارد که باید گسترش یابند.

وی با تاکید بر اینکه اصل قضیه، ایده خوب و قابل تجاری سازی شدن است تا در نهایت به اشتغال منجر شود، تصریح کرد: پژوهشگاه ها، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی باید در قالب بخش خصوصی فعالیت کنند تا بتوانیم به مقوله اشتغال در کشور دست یابیم.

ستاری افزود: شرکت های دانش بنیان در حوزه آب، خاک و خشکسالی زیاد نیستند و همچنین تکنولوژی های بومی در کشور در این حوزه وجود نداریم که امیدواریم در آینده شاهد افزایش شرکت های دانش بنیان و تکنولوژی های بومی در این حوزه باشیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان اظهار داشت: بحث پژوهش و تجاری سازی از اولویت های کشور است و معاونت علمی در این راستا حمایت هایی دارد که وزارت نیرو نیز در این راستا ما را همراهی خواهد کرد.

#

اشتراک این خبر در :