رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مذاکرات هسته ای کشورمان و ۱+۵ اشاره کرد و گفت: ایران در مذاکره جدّی است و نمی خواهد وقت گذرانی کند؛ اگر آنها هم به اندازه ایران جدی باشند، توافق کاملاً مقدور است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی نجمع تشخیص مصلحت نظام، به دنبال مصاحبه ائین بلگ سردبیر خاورمیانه روزنامه انگلیسی زبان گاردین با آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی بسیاری از رسانه های جهانی و متأسفانه چند رسانه داخلی تلاش کرده اند که کلمات آیت الله هاشمی رفسنجانی را برابر سلایق سیاسی خود و یا برای برداشت های تفرقه افکن و تخریبی تعبیر و تفسیر کنند حال آنکه آنچه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این گفت وگو گفته خیلی صریح برابر با سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بود.

اداره کل روابط عمومی برای تنویر افکار عمومی و مزید اطلاع بعضی از رسانه ها که منبع آنها تحلیل گران صهیونیستی بوده اند متن کامل مصاحبه را که عیناً از نوار پیاده شد، منتشر می نماید.

○ تشکر می کنم که در ماه رمضان وقت تان را برای ما گذاشتید، با اینکه می دانم وقت تان خیلی فشرده و شلوغ بوده است. من زمان جنگ در ایران بودم و یادم هست که در مجلس شما را دیدم. البته آن موقع خیلی جوانتر بودم که به ایران آمده بودم. آخرین باری که به ایران آمدم، سال ۲۰۰۹ میلادی بود و از آن موقع به بعد نتوانستم به ایران بیایم و الان هم بیشتر برای بحث هسته ای آمده ام. اولین سوالم این است که نظر شخصی شما درباره مذاکرات چیست؟ آیا موفقیت آمیز خواهد بود؟ تأثیرش روی کشور ایران چه خواهد بود؟

● بسم الله الرحمن الرحیم، البته مذاکره همیشه کار خوبی است. اینکه از دور با رسانه ها مذاکره کنیم، با مذاکره رودررو فرق می کند. اصل اینکه ایران با کشورهای ۱+۵ به مذاکره نشسته خودش یک کار مثبت است، به اضافه ی اینکه محتوای مذاکرات از مهمترین مسایل امروز ایران و جهان است. ایران در مذاکره جدّی است و نمی خواهد وقت گذرانی کند. اگر آنها هم به اندازه ی ایران جدی باشند، توافق کاملاً مقدور است.

○ بالتبع نقش آمریکا در این مذاکره خیلی مهم است و تجربه ی سیاسی شما هم بسیار زیاد بوده است. می خواهم این را بپرسم که با توجه به این تجربه ی شخصی که شما در بحث سیاست دارید و اینکه همیشه آمریکا را شیطان بزرگ خطاب کردید، نظر شما در این رابطه چیست؟ به هر حال این یک تغییر تاریخی در روابط ایران و آمریکا هست یا خیر؟

● تا به حال همیشه در جمع ها مذاکره می کردیم، اما اینکه مسؤولان ما به اینجا رسیدند که با آمریکا هم جداگانه صحبت کنند، یک قدم به پیش است. یعنی در این جریان تابو شکسته است.

○ آیا فکر می کنید این به قول شما شکستن تابو باعث می شود که یک رابطه ی نرمال بین ایران و آمریکا برقرار گردد؟

● بالاخره دلیل این که تا به حال رابطه نبوده؛ این بوده که آمریکا از قبل از پیروزی انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب، همیشه با ایران با خصومت رفتار کرده است. قبل از انقلاب آمریکا حامی درجه یک شاه بود. بعد از انقلاب هم که حوادث مهمی مثل جنگ و امثال اینها بود، آمریکا علیه ما کار می کرد. بسیاری از وسایلی را که قبل از انقلاب از آمریکا خریده بودند، به ما نداد. در جاهایی مثل فلسطین هم که ما برای حقوق مردم حساسیت داریم، آمریکا بدرفتاری می کند. حالا اگر در مورد این تحریم ها که آمریکا نقش اساسی داشته، از آمریکا رفتار خوب ببینیم، یقیناً روی مردم ما اثر مثبتی دارد.

○ آیا هنوز هم مسأله دیگری بین ایران و آمریکا هست؟ شما به موردی مثل مسأله فلسطین اشاره کردید که با بحث هسته ای حل نمی شود؟ آیا شما فکر می کنید که با حل شدن بحث هسته ای، موقعیت دو کشور به همدیگر نزدیک خواهد شد یا خیر؟

● اگر حل شود، گام بزرگی در یکی از مهمترین مسائل و اختلافات برداشته شده است. من دارم می گویم که راه صاف تر می شود. بقیه آن کشورها هم با فلسطین همین رفتار را دارند.

○ اینکه فرمودید قدمی برداشته شده، آیا نمی خواستید دنباله اش چیزی بگویید؟

● با قدمی که برداشتند، اگر به توافق عادلانه برسیم، قدم بزرگی است.

○ فکر می کنید دوباره سفارت آمریکا در تهران باز می شود؟

● محال نیست. اگر رفتارها اصلاح شود، طبعاً به سفارت می رسد.

○ منظور شما دقیقاً از رفتارها اصلاح شود، چیست؟

● امام(ره) صریحاً و با تعبیر ادبیات دیگری گفتند که اگر آمریکا آدم شود، ما دیگر مشکلی با آمریکا نداریم.

○ شما معروف هستید به اینکه خوب بودن روابط ایران با عربستان همیشه مدیون شما بوده است، اما الان ایران و عربستان در وضعیت بسیار بحرانی هستند. چه از لحاظ مذهبی و چه از لحاظ سیاسی این دو کشور مسلمان، روابط خوبی با هم ندارند. شما چگونه فکر می کنید و آینده این رابطه به چه شکل خواهد بود؟

● زمانی که جنگ عراق علیه ایران تمام شد، روابط ایران با بسیاری از کشورها که حامی صدام بودند، خوب نبود. بعد از جنگ که من مسؤول ریاست جمهوری شدم، این روابط خصمانه را تبدیل به روابط دوستانه کردیم. در منطقه ما، عربستان در رأس آنها بود. ملک عبدالله آن موقع امیر، ولیعهد و مرد عاقل و کاردانی بود. اولین ملاقات ما با ایشان در اجلاس سران کشورهای اسلامی در کشور سنگال بود که در اولین ملاقات ما، خیلی از یخ ها آب شد.

○ نظرم درباره حال حاضر است که حملات لفظی دو کشور بالا گرفته و حتی همدیگر را به فتنه انگیزی متهم می کنند. در مسایلی مثل یمن و حزب الله، هر دو همدیگر را متهم می کنند. نگرانی شما در حال حاضر چیست؟

● الان با خیلی از کارهای عربستان مخالف هستیم که یکی حمله به یمن است. الان دو ماه است که مردم بی دفاع یمن را هر روز بمباران می کنند. حساسیت شان را برای دفاع از فلسطینی ها از دست داده اند. اشکالات دیگری هم به آنها داریم. ولی من فکر می کنم که اگر ما مسایل خودمان را با عربستان حل کنیم، مثل گذشته بقیه هم حل می شود. الان در مذاکرات هسته ای هم اخلال می کنند.

○ یکی از مسایل مهمی که همواره ایران در بحث تقابل با آمریکا داشته، بحث اسرائیل است. آیا شما فکر می کنید که در ایران ممکن است تغییر رویکردی نسبت به این مسأله اتفاق بیفتد؟

● خودمان لازم نیست تغییری بکنیم، ما طرفدار حقوق مردم فلسطین هستیم که دارد ضایع می شود. کمکی هم که به آنها می کنیم، کمک جنگی نیست، ما به آنها نظر سیاسی و اجتماعی می دهیم. طبعاً تا زمانی که حقوق مردم فلسطین پایمال می شود، ما نمی توانیم نظر خوبی به رژیم اشغالگر قدس داشته باشیم. در عربستان هم مسأله این گونه است که ما مدعی هستیم، یعنی مایل هستیم کشورهای اسلامی با هم برادرانه رفتار کنند. قرآن به ما می گوید که مسلمان ها برادرند و باید در صلح و دوستی زندگی کنند و نباید به همدیگر ستم کنند.

○ الان توجه زیادی در دنیا به این منطقه ی حساس برای مبارزه با داعش و تروریست است و ایران هم می خواهد با این مسأله مبارزه کند. شما فکر می کنید چه راهکاری هست و چگونه ایران می تواند با تروریسم و داعش مبارزه کند؟

● ما کمتر از آمریکا و دیگران با داعش مخالف نیستیم. داعش دارد آبروی اسلام را می برد.

○ چه حرکت عملی می خواهد انجام شود که این به قول فرمایش شما کاری که دارد داعش انجام می دهد که آبروی اسلام برود، از بین برود؟ چه کار عملی می توان کرد؟

● ما همواره هم در سوریه و هم در عراق با داعش درگیر هستیم. چون کارهایشان در کشورهای دیگر است، نمی توانیم نیرویی به آنجا بفرستیم در عمل درگیر شویم. ولی کمک های غیر نیرویی هر چه که لازم باشد، می کنیم. در آن حدی که بخواهند، کمک می کنیم.

○ با توجه به اوضاع سوریه و اینکه ایران رابطه خوبی با آن کشور دارد، آینده سوریه را چگونه می بینید؟

● بالاخره الان سوریه مورد تهاجم گروه های فراوان تروریست ها هست و ما هم با تروریست در هر جا که باشد، مخالف هستیم.

○ پس آن بحث بمباران شیمیایی چه می شود؟

● بارها گفتیم که استفاده از سلاح شیمیایی از طرف هرکسی که باشد، محکوم می کنیم.

○ با توجه به شرایط الان ایران که تغییراتی انجام شده، شما شرایط آینده ایران را از لحاظ سیاسی چگونه می بینید؟ یعنی زمانی که آقای روحانی رئیس جمهور هستند و بعد؟

● من شرایط ایران را خوب پیش بینی می کنم. اکثریت قاطع مردم ما کاملاً به مسایل آگاه هستند. الان ما ده ها میلیون انسان تحصیل کرده در ایران داریم. همه ی امور ایران هم انتخاباتی هست. رهبر ما با انتخابات انتخاب می شود. رئیس جمهور هم با انتخابات انتخاب می شود. مجلس ما با انتخابات شکل می گیرد. شهرها و روستاهای ما با انتخابات شوراها اداره می شوند. کابینه ی دولت از بین دو نهاد انتخاباتی یعنی مجلس و ریاست جمهوری شکل می گیرد. یعنی با واسطه انتخاب می شوند. با آگاهی مردم، نتیجه ی هر انتخاباتی در نسل آینده به خوبی روشن می شود. در بین همه ی کشورهای منطقه، با مقررات قانون اساسی ما، هیچ کشوری مثل ایران دموکراتیک نیست.

○ با فرمایش شما، هم چنان سؤال هایی برای آزادی بیشتر مطرح می شود. مثلاً سایت هایی که فیلتر هستند یا خبرنگار واشنگتن پست که دستگیر شده، آیا شما فکر می کنید این تغییراتی که می فرمایید، در این زمینه ها هم اتفاق خواهد افتاد؟

● وقتی که مردم تصمیم گیر باشند، اتفاقات خوبی می افتد.

○ منظور شما از مردم یعنی چه؟

● وقتی مردم آگاهانه انتخاب کنند، کسانی که انتخاب می شوند، نظر مردم را تأمین می کنند.

○ فکر می کنید در انتخابات آینده تغییراتی در این نوع اتفاق می افتد؟

● به هر حال آنچه که من به شما می گویم این است که الان مردم ایران کاملاً آگاه هستند و احساس مسؤولیت می کنند که در انتخابات، به خصوص در آینده شرکت کنند.

○ به طور کلی نظر شما درباره آینده جمهوری اسلامی، خوشبینانه است؟

● بله خوشبینانه است. من فکر می کنم آنچه که دارد پیش می آید، کاملاً قابل پیش بینی است.

○ چه با بحث هسته ای و چه بدون بحث هسته ای؟

● بله، بحث هسته ای مسأله ای است که ما با خارج داریم. در داخل همه ی ما طرفدار این هستیم که مشکلاتی نباشد.

در این رابطه بیشتر بخوانید: http://www.tabnak.ir/fa/news/516412/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D9%87%D8%A7%D8%B4%D9%85%DB%8C © www.tabnak.ir

#

اشتراک این خبر در :