مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: تولید خالص برق در استان ۳۱ هزار و ۳۴۱ گیگاوات در ساعت است که ۶۵ درصد آن از برق حرارتی تولید شده است و این عدد نشان می‌دهد که خوزستان شدیدا به احداث نیروگاه‌های برقابی نیاز دارد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، جان قربان در نشست استاندار با مدیران مجموعه وزارت نیرو، اظهار کرد: ظرفیت نیروگاه‌های برق استان ۱۲ هزار و ۴۹۰ مگابایت است که ۶۶ درصد آن حرارتی و ۳۴ درصد مربوط به تولید برقابی است.

وی افزود: نیروگاه حرارتی ماهشهر در حال احداث است که قرار است نیمه دوم امسال به بهره‌برداری برسد. بخشی از نیروگاه بهبهان نیز امسال وارد شبکه بهره‌برداری می‌شود.

جان قربان تصریح کرد: پیک بار مصرف برق در چهار ماهه امسال ۷۵۲۱ مگاوات بوده که نسبت به سال گذشته ۶.۱ درصد افزایش یافته است و میزان مصرف انرژی برق امسال ۳۲ هزار و ۷۶۰ مگاوات بوده که در مقایسه با سال گذشته ۸.۶ درصد افزایش را نشان می دهد و خوزستان در مصرف انرژی در پیک بار و تولید انرژی رتبه دوم کشور را دارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان بیان کرد: با همکاری استانداری خوزستان نیروگاه بادی و انرژی خورشیدی در اروند و ماهشهر در حال احداث است که فاز اول آن سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

جان قربان با اشاره به مشکلات مالی و نقدینگی تصریح کرد: به دنبال تامین مالی برای پروژه‌های سال‌های آینده هستیم و از طرفی برای ایجاد پست برق در ۵۰ نقطه، مشکل تملک زمین داریم و با توجه به روند رشد جمعیتی در استان پیش بینی می‌شود که در آینده با مشکل تامین برق مواجه شویم و بنابراین لازم است برای ایجاد نقطه‌های جدید جهت احداث پست برق زمین‌های لازم فراهم شود.

وی افزود: در حال حاضر ۴۰ پروژه شرکت برق منطقه‌ا‌ی از طریق فاینانس خارجی در حال اجرا است که ۲۴ مورد آن که خط انتقال برق است، سال آینده بهره‌برداری می‌شود.

برای اجرای طرح‌ها به بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است

همچنین محمدرضا شمسایی، رییس سازمان آب و برق خوزستان در این نشست اظهار کرد: پروژه‌های بزرگ سازمان آب و برق در استان که اکنون در حال اجرا هستند شامل سد بالارود، سد خیرآباد، سد آریابرزن و مجموعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی به میزان ۴۲۰ هکتار است.

وی افزود: همچنین در بخش آبرسانی، در حال حاضر پروژه‌های بزرگی را در دست داریم که به جز جنوب شرق تمام استان را بدون استثنا آبرسانی می‌کنند.

رئیس سازمان آب و برق خوزستان اعتبار مورد نیاز اجرای طرح‌های در دست اجرا بر اساس نرخ سال گذشته را ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برشمرد و گفت: از این مبلغ تاکنون ۳۵۰۰ میلیارد تومان آن تامین و هزینه شده است.

۸۸ درصد خرید کالا و ۶۰ درصد خدمات سازمان آب و برق داخل استانی است

سید مهران علم‌الهدی، معاون امور مالی و پشتیبانی سازمان آب و برق خوزستان در این نشست درباره روند اجرای بخش نامه خرید کالا و خدمات داخلی در سازمان آب و برق استان اظهارکرد: از ابتدای سال ۹۳ تا تیرماه امسال مجموع کل خرید کالا و خدمات ما ۵۴۲ میلیارد تومان بوده که ۸۸ درصد از خرید کالا از استان و ۱۲ درصد خارج استان و ۶۰ درصد خرید خدمات از داخل استان و ۴۰ درصد آن خارج از استان بوده است.

وی افزود: با توجه به نوع فعالیت سازمان آب و برق امکان تامین برخی از تجهیزات مورد نیاز سدها و نیروگاه‌ها در استان وجود ندارد و در بخش آبرسانی نیز لوله‌هایی با قطر مورد نظر ما در استان تولید نمی‌شود؛ در حالی که ما برای اجرای طرح آبرسانی غدیر به این لوله‌ها نیاز داشتیم و از استان های دیگر تامین کردیم.

معاون امور مالی و پشتیبانی سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: بعضی از تجهیزات نیز در استان تولید می‌شود اما فاقد استانداردهای لازم است؛ اگر تولیدکنندگان ما به ارتقاء کیفیت تولید خود توجه کنند قطعا تمام خرید خود را از استان انجام خواهیم داد.

علم‌الهدی با اشاره به مبلغ قراردادهای بیمه‌ای این سازمان خاطرنشان کرد: سرجمع قراردادهای بیمه‌ای ما از ابتدای سال ۹۳ تا تیرماه امسال حدود ۹ میلیارد تومان بوده است که ماهیانه معادل ۵۵۰ میلیون تومان به شرکت‌های بیمه‌ای استان پرداخت کردیم.

وی در خصوص واگذاری پروژه‌های پیمانکاری به متقاضیان داخل استان گفت: در طول ۱۴ ماهه اخیر سه قرارداد بزرگ را به پیمانکاران داخل استان واگذار کردیم.

 

#

اشتراک این خبر در :