مشاور امور عمرانی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: پس از مرمت و بازسازی، ساختمان سه‌گوش (دانشکده قدیم ادبیات) به بانک اطلاعات فرهنگی و پژوهشی، خوزستان شناسی و موزه علم و فناوری تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، محمدابراهیم مظهری اظهار کرد: در راستای حفظ میراث فرهنگی استان، تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه شهید چمران اهواز، اداره کل میراث فرهنگی استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان منعقد شد تا بتوان با اختصاص اعتباراتی، شرایط مرمت و بازسازی ساختمان سه‌گوش را فراهم کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های انجام‌شده بین دانشگاه شهید چمران اهواز و میراث فرهنگی اظهار کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد به‌منظور مرمت، بازسازی و بهره‌برداری از ساختمان دانشکده قدیم ادبیات، هر کدام از دستگاه‌ها و نهادهای متولی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم را انجام دهند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اعتبارات مشخص‌شده برای اجرای این طرح عنوان کرد: اعتبارات موردنیاز برای مرمت و بازسازی عمارت سه‌گوش از محل اعتبارات استانی تأمین می‌شود و مقرر شده که این طرح در مدت سه سال، اجرایی شود.

مظهری افزود: دانشگاه شهید چمران اهواز به‌عنوان دستگاه بهره‌بردار پس از مرمت ساختمان سه‌گوش، با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان، کاربری ساختمان را تعیین می‌کنند.

وی گفت: از جمله برنامه‌های دانشگاه شهید چمران اهواز، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های فرهنگی و پژوهشی در زمینه های مختلف علمی و فنی پس از بهره‌برداری از ساختمان سه‌گوش است.

مشاور امور عمرانی دانشگاه شهید چمران اهواز بابیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان مجری طرح مرمت و بازسازی ساختمان سه‌گوش است، عنوان کرد: تهیه طرح مرمت و بازسازی ساختمان با هماهنگی دانشگاه و متناسب با بهره‌برداری بر عهده این اداره کل است.

مظهری افزود: یکی از مشکلات این ساختمان از بین رفتن بخشی از در و پنجره‌های چوبی آن توسط موریانه‌ها است که همزمان با اجرای طرح موریانه زدایی، در و پنجره‌های این ساختمان نیز تعویض خواهد شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: برداشتن همه الحاقات ناهمگن شامل طبقه فوقانی، لوله و اتصالات دستگاه‌های سرمایشی و همه  سقف‌های کاذب موجود در بنا از برنامه‌های در دست اجرای مرمت و بازسازی ساختمان سه‌گوش است که هم‌اکنون در حال انجام است.

وی در پایان اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان اعلام آمادگی کرده که پس از بهره‌برداری از این ساختمان، همکاری‌های لازم برای طراحی، تجهیز و تهیه اسناد و اشیا برای راه‌اندازی موزه علم و فناوری را انجام دهد.

بنابراین گزارش عمارت سه‌گوش در سال ۱۳۰۸ به‌عنوان مقر بانک ملی مركزی اهواز افتتاح شد و چند سال بعد به مقر اداره حكومتی ولایت (استانداری) تغییر یافت.

پس از آن در سال ۱۳۲۱ همزمان با جنگ جهانی دوم به مقر ارتش متفقین در خوزستان تبدیل شد و در سال ۱۳۳۶ پس از خریداری شدن از بانک ملی ایران به دانشكده پزشكی دانشگاه جندی‌شاپور تغییر یافت.

ساختمان سه‌گوش از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ دانش‌سرای عالی تربیت دبیر، مركز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مرکز علمی و سمعی بصری دانشگاه جندی‌شاپور، دانشكده علوم و سازمان مركزی این دانشگاه بود تا اینکه كاربری این ساختمان در سال ۱۳۵۰ به دانشكده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌شاپور تغییر یافت و در سال ۱۳۸۹ تخلیه شد

#

اشتراک این خبر در :