مراسلون – بالاخره پس از گذشت سه روز از وقوع پدیده نفس‌گیر گردوخاک که علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی برای مردم، باعث تعطیلی دوروزه مدارس در استان خوزستان شده است، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست در حاشیه مراسم امضاء تفاهم‌نامه ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر با سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به این پدیده اظهار کرد: ۷۰ درصد کانون‌های گردوغبار در کشور منشأ خارجی دارد و کانون اصلی آن کشور عراق است که البته علاوه بر عراق از عربستان سعودی نیز ما گردوغبار داریم.

ابتکار افزود: کانون‌های داخلی کشور نیز خود یکی از منشأهای گردوغبار در کشور هستند که دو مصوبه در رابطه با بحث مقابله با گردوغبارهای داخلی در حال اجرایی شدن است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در برخی موارد کارهای خوبی برای کانون‌های داخلی صورت گرفته اما در برخی دیگر نبود تأمین اعتبار کافی مانع از پیشرفت کار شده است، سازمان جنگل‌ها و مراتع مسئول اجرای طرح نهال‌کاری و مالچ پاشی است که در حد توان خود و اعتباراتش، در سال‌های گذشته این کار صورت گرفته است.

وی با اشاره به احیای تالاب‌های کشور که خود منشأ دیگری از کانون‌های گردوغبار است، ادامه داد: در خوزستان متأسفانه در سال ۹۲ تالاب هورالعظیم کاملاً خشک‌شده بود اما امسال بیش از ۶۰ درصد این تالاب آبگیری شده و حیات در‌ آن جاری است.

رئیس سازمان حفاظ محیط‌زیست افزود: تنها کاری که ما در حال حاضر برای  منشأ گردوغبار خارجی می‌توانیم انجام دهیم تهیه گزارش‌های مستند از کانون‌های اصلی گردوغبار است که بعد از جمع‌آوری به وزارت امور خارجه تحویل می‌دهیم تا وزیر امور خارجه با مسئولان ذی‌ربط، دوجانبه و بین‌المللی این موضوع را منعکس  کند.

وی گفت: در سطح بین‌المللی در حال حاضر تنها کشوری که پیگیر کانون‌های گردوغبار است ایران است، اما تا زمانی که ناامنی‌ها و ناپایداری‌ها در منطقه باشد این مشکلات برطرف نمی‌شود و آثار و عوارض و خسارت‌های آن برای مردم کشورهای همسایه کاملاً مشهود است.

ابتکار با اشاره به قطعنامه‌های تهیه‌شده در خصوص کانون‌های گردوغبار از خارج از کشور ادامه داد: ما چهار قطعنامه در خصوص کانون‌های گردوغبار تهیه کردیم و از سال گذشته تاکنون، اولین قطعنامه جهانی مقابله با گردوغبار منتشرشده و این گزارش نشان می‌دهد که کانون‌های اصلی گردوغبار چیست و از سازمان مرتبط با آن خواسته‌ایم وظایف خود را انجام دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور افزود: تا زمانی که جنگ و ناامنی در منطقه حاکم باشد هیچ کاری نمی‌توان انجام داد درواقع کانون اصلی گردوغبار به ایران، کشورهای همسایه است و بیشترین مناطق کانون گردوغبار در حیطه جنگ سوریه، عراق و داعش قرارگرفته است.

ابتکار با اشاره به صحبت‌های وزیر محیط‌زیست عراق در خصوص کانون‌های گردوغبار در این کشور گفت: وزیر محیط‌زیست عراق هم می‌گوید ما کانون‌های گردوغبار را شناسایی کردیم اما در حیطه ما نیست و در حصار داعش است و تا زمانی که داعش در منطقه وجود دارد کاری برای کانون‌های گردوغبار نمی‌توان کرد.

#

اشتراک این خبر در :