نویسنده: هادی عبیاوی اهواز- خبرنگار همشهری

عاون امور هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: در بخش استانی جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر در خوزستان كه از جمعه ۱۰ دی در اهواز كلید خورد و امروز ۱۵ دی به پایان می‌رسد، سعی كردیم مردم استان، كارهای خوب جشنواره تئا‌تر فجر را ببینند؛ كارهایی كه در حوزه تئا‌تر فاخر به شمار می‌روند….

۱۳۹۵/۱۰/۱۵

معاون امور هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: در بخش استانی جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر در خوزستان كه از جمعه ۱۰ دی در اهواز كلید خورد و امروز ۱۵ دی به پایان می‌رسد، سعی كردیم مردم استان، كارهای خوب جشنواره تئا‌تر فجر را ببینند؛ كارهایی كه در حوزه تئا‌تر فاخر به شمار می‌روند.
«ناصر چنانی» افزود: امسال برای اولین بار گستره اجراهای تئا‌تر فجر را بین ۷ شهرستان توزیع كردیم. حضور «ایوب آقاخانی» چهره مطرح كشور برای آموزش در شهرستان ماهشهر هم یكی از برنامه‌های خوب ما در این جشنواره بود.
چنانی در مورد تاثیرات مثبت برگزاری نخستین جشنواره تئا‌تر استانی فجر در خوزستان اظهار كرد: ارتقای سطح كیفی تولیدات نمایش در خوزستان، از اهداف برگزاری چنین جشنواره‌هایی در استان است.
معاون امور هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: همچنین انتظار داریم كه این برنامه‌ها هم نشاط در سطح استان ایجاد كند و هم بتوانیم به ارتقای سطح تئا‌تر استان كمك كنیم.فعال سازی ظرفیت‌های فرهنگی استان
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهواز نیز با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره تئا‌تر فجر استانی در خوزستان، به همشهری گفت: جشنواره تئا‌تر فجر استانی، به نوعی فعال‌سازی ظرفیت‌های فرهنگی استان در حوزه تئا‌تر است.
«خالد لویمی» گفت: خوزستان به دلیل ظرفیت‌هایی كه در حوزه ادبیات و هنرهای نمایشی دارد، توانایی بالایی برای تولیدات فاخر در حوزه تئا‌تر دارد. امسال ۲ اثر بسیار خوب از «سیاوش عالی‌پور» و «ایوب بختیاری» در جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر داشتیم.تقویت تئاتر خیابانی در اهواز
لویمی ادامه داد: استقبال گرمی كه از تئا‌تر در اهواز می‌بینیم، نشان می‌دهد كه ظرفیت بالایی برای تقویت این هنر وجود دارد، به ویژه در تئاتر خیابانی. هنرمندان، ‌بازیگران، ‌كارگردانان و نویسندگان خوبی در خوزستان داریم كه نیاز به حمایت و تقویت دارند. آن هم با كمك و مساعدت نهادها و سازمان های فرهنگی.
وی با بیان این كه خوزستان نیاز به نشاط فرهنگی دارد، گفت: در اهواز در زمینه نشاط فرهنگی در حوزه‌های مختلف از جمله تئا‌تر فعالیت های خوبی مشاهده می‌شود و برنامه داریم كه در حوزه تئا‌تر خیابانی بیشتر كار كنیم و این حوزه را در اهواز تقویت كنیم و در آینده شاهد شكوفایی و نشاط بیشتر این هنر در خوزستان باشیم.

بازنگری در واگذاری سالن‌های نمایش
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان اهواز در ادامه درباره كمبود فضای مناسب برای اجراهای تئا‌تر در اهواز اظهار كرد: ‌یكی از اشتباهاتی كه صورت گرفت، واگذاری تالارهایی با كاربری فرهنگی به بخش خصوصی بوده است. این كار در حوزه فرهنگ و هنر مشكل ساز شده و ارائه خدمات فرهنگی از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و عرضه كارهای فرهنگی از جانب هنرمندان را با مشكل مواجه كرده است.
لویمی گفت: به نظر می‌رسد باید یك بازنگری جدی در زمینه واگذاری اماكن فرهنگی به ویژه تالار‌ها به بخش خصوصی انجام شود و اشراف بیشتر و مدیریت موثرتری از جانب نهاد سیاست گذار فرهنگی بر اماكنی كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با كاربری فرهنگی و عرضه نمایش و نمایشگاه فرهنگی به هنرمندان و مردم ساخته است، صورت بگیرد.

تقویت اقتصاد فرهنگی
لویمی در ادامه اظهار كرد: اماكن محدود فرهنگی هم كه در اهواز وجود دارند، نیاز به بهسازی و بازسازی دارند و باید كارهایی برای بهترشدن این اماكن صورت گیرد و امیدوارم امکانات بهتری برای فعالیت فرهنگی فراهم شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اهواز گفت: متاسفانه هزینه بخش عمده كارهای فرهنگی به ویژه در تئا‌تر بر عهده خود هنرمندان است كه به رشد و شكوفایی هنر تئا‌تر آسیب می‌رساند.
وی تاكید كرد: تقویت اقتصاد فرهنگی باید مورد توجه ما در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد. ما تلاش خواهیم كرد كه با تعامل با حوزه‌های مختلف مرتبط با فرهنگ بخشی از این مشكلات اقتصادی ابتدایی كار فرهنگی را برطرف كنیم.

  • جشنواره تئا‌تر فجر استانی، به نوعی فعال‌سازی ظرفیت‌های فرهنگی استان در حوزه تئا‌تر است.
  • رئیس اداره ارشاد اهواز: استقبال گرم از تئا‌تر در اهواز نشان می‌دهد كه ظرفیت بالایی برای تقویت این هنر وجود دارد، به ویژه درتئاتر خیابانی. ما هنرمندان، ‌بازیگران، ‌كارگردانان و نویسندگان خوبی در خوزستان داریم كه نیاز به حمایت و تقویت دارند. آن هم با كمك و مساعدت نهادها و سازمان‌های فرهنگی
  • معاون امور هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان: ارتقای سطح كیفی تولیدات نمایشی در خوزستان، از اهداف برگزاری جشنواره‌ تئاتر فجر در استان است.
#

اشتراک این خبر در :