طبق اطلاع عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب، پیش‌بینی می‌شود که رؤیت هلال ماه در غروب روز پنج‌شنبه بسیار بعید است و طبق پیش‌بینی‌های قبلی، همان روزی که در تقویم ذکر شده است یعنی شنبه، عید فطر است.

موحدنژاد از فعالیت بیش از ۱۵۰ گروه رصدی برای رؤیت هلال ماه شوال خبر داد و گفت: رؤیت هلال به مسایل جوی و تجربه رصدگران هم بستگی دارد اما پارامترهای هلال در غروب پنجشنبه بسیار ضعیف بوده و احتمال رؤیت آن بسیار کم است.

حجت‌الاسلام موحدنژاد اضافه کرد: در صورتی که اتفاق دیگری رخ دهد، به اطلاع مردم خواهد رسید.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: رؤیت هلال ماه در سایر ماه‌های قمری نیز بادقت انجام می‌شود و نتایج رصدها نیز با جدیت به دفتر مقام معظم رهبری اطلاع و انتقال می‌یابد.

وی درباره اختلافات روز عید فطر در کشورهای همسایه نیز توضیح داد: اختلاف روز اول ماه شوال در کشورهای منطقه به این دلیل است که برخی علما و فقها دیدن ماه را با دیدن چشم غیرمسلح قبول ندارند.

موحدنژاد در پاسخ به اینکه برخی کشورها، عربستان را ملاک تعیین عید فطر قرار می‌دهند یادآور شد: کشورهایی که ما می‌شناسیم بدون رؤیت هلال ماه، اول ماه شوال را اعلام نمی‌کنند. برخی کشورها نیز طبق تقویم عمل کرده و این امر نیز طبیعی است به این دلیل که تقویم پیش از آن تهیه و تنظیم شده است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در پایان گفت: برای رؤیت هلال ماه هر کدام از کشورها روابط خاص خود را دارند و براساس آن تصمیم می‌گیرند  اما به هر حال گروه‌های رصدی با دقت زیاد رؤیت هلال ماه را پیگیری و در اسرع وقت به عموم مردم اطلاع‌رسانی می‌کنند.

منبع :تسنیم

#

اشتراک این خبر در :