دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر این که ائتلاف علیه داعش باید از رفتار نمایشی عبور کند، گفت: در اثر سیاست های غلط آنان تمام تجهیزات و امکانات ارایه شده به گروه های به اصطلاح معتدل، زمینه ساز افزایش خشونت و پشتوانه ای برای رویکردهای تروریستی شده است.

علی شمخانی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا به تبیین شرایط منطقه و عزم کشورها برای مقابله با پدیده شوم تروریسم و همچنین اقدامات نمایشی مدعیان مبارزه با تروریسم پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که درکنار توسعه اقدامات تروریستی از سوی گروه های تکفیری شاهد اقدامات آمریکا با همکاری برخی کشورهای منطقه برای آموزش به اصطلاح معارضان میانه رو هستیم، نتیجه این اقدامات را در آینده منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟، اظهارداشت: رویکرد تقسیم تروریسم به خوب و بد نشان دهنده بهره برداری سیاسی از ابزار تروریسم است که مغایر اصول امنیت بین الملل و نقض صریح قوانین بین المللی در زمینه مبارزه با خشونت و تروریسم است.

دبیرشورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: در خوش بینانه ترین رویکرد نیز نمی توان تاثیر مخرب پشتیبانی از گروه های تروریستی که تحت عنوان معارضان دولت سوریه فعالیت خود را آغاز کردند را در شکل گیری جریان تروریسم لجام گسیخته در منطقه منکر شد.

شمخانی یادآور شد: آمریکا و همپیمانان آن برای همیشه نمی توانند سیاست مدیریت آشوب را جایگزین مقابله واقعی با تروریسم کنند. در اثر سیاست های غلط آنان تمام تجهیزات و امکانات ارایه شده به گروه های به اصطلاح معتدل، زمینه ساز افزایش خشونت و پشتوانه ای برای رویکردهای تروریستی شده است.

** داعش تهدیدی برای همه جهان

خبرنگار ایرنا همچنین از نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی پرسید: با گذشت حدود یک سال از اشغال شهر موصل و بخش هایی از سوریه و اعلان دولت اسلامی توسط داعش و به رغم شکل گیری ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا برای مبارزه با این جریان، در روزهای گذشته شاهد انفجارهای همزمان در کشورهای کویت، تونس و فرانسه بودیم که مسوولیت آن را نیز داعش بر عهده گرفته است، تحلیل شما در خصوص این حوادث و ابعاد و اهداف خشونت در منطقه چیست؟

شمخانی پاسخ داد: بسیار متاسفم که در سایه اقدامات نمایشی مدعیان مبارزه با تروریسم تداوم این گونه اقدامات موجب کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از افراد بی گناه و از جمله شهادت دو نفر از هم میهنانمان شد.

وی همچنین گفت: هرچند این گونه اقدامات کور به هیچ وجه نشان دهنده قابلیت و توان عملیاتی نیست اما به نظر می رسد داعش در سالگرد تاسیس خود پیام واضحی به جهان می دهد که جای جای جهان اهداف عملیاتی آن محسوب شده و در هر کجا که حداقل ظرفیتی داشته باشد، مبادرت به عملیات خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: باید این فهم واحد در سطح افکار عمومی، نخبگان و سیاست ورزان جهانی حاکم شود که داعش تهدیدی برای همه است و جهان باید با عزمی راسخ تر و به دور از شعارهای سیاسی به مقابله با ریشه ها و عوامل تقویت کننده و پشتیبان این جریان تروریستی بپردازد.

**ائتلاف ادعایی علیه داعش از رفتار نمایشی عبور کند

شمخانی ادامه داد: در حال حاضر انجام ندادن اقدام جدی از سوی ائتلاف ادعایی علیه داعش با انتقادات فراوانی حتی از سوی کشورهایی که عضو آن هستند، مواجه است و مسوولین کشورهای عراق و سوریه نیز بارها اعلام کرده اند که شاهد اقدام موثر و قابل دفاعی در مورد مقابله با داعش از سوی آمریکا نبوده اند.

وی تصریح کرد: ائتلاف باید از رفتار نمایشی عبور کرده و ریشه های کمک مالی و صدور نفت، جابجایی پول، تردد نیرو و انتقال سلاح به نفع گروه های تکفیری که تماما شناخته شده وقابل کنترل است را سد کند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی افزود: البته واقعیت دیگری نیز در کنار موضوعات ذکرشده وجود دارد و آن ضرورت مقابله واقعی با خشونت از طریق کار فرهنگی و سیاسی متشکل و یکپارچه است. به طور قطع با صرف اقدام نظامی نمی توان چالش های امنیتی که ریشه های فرهنگی دارند را مدیریت کرد.

** فاجعه امنیتی در منطقه بدلیل بی توجهی به هشدارهای ایران

شمخانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر این که با توجه به گسترش موج فعالیت داعش در کشورهای منطقه آیا ایران برنامه ای برای مقابله و جلوگیری از تشدید بحران منطقه ای دارد؟،اظهار داشت: اقدامات جمهوری اسلامی ایران از ابتدا در سوریه و سپس در کشور عراق تماما به نفع امنیت این کشورها و دفاع از جان و مال مردم غیر نظامی بوده است.

وی گفت: زمانی که ایران با تسلیح معارضان و تروریست ها در سوریه مخالفت کرد و به جای آن پیشنهاد برگزاری گفت و گوهای فراگیر و احترام به خواست مردم برای تعیین سرنوشت خودشان را داد با آگاهی نسبت به احتمال شکل گیری چنین وضعیتی بود اما کشورهای غربی و همپیمانان منطقه ای آنان به هشدارهای مشفقانه جمهوری اسلامی ایران توجه نکردند و موجب بروز فاجعه امنیتی در منطقه شدند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که همواره با تروریسم و گروه های تکفیری مقابله جدی داشته و آماده همکاری امنیتی برای مبارزه با این پدیده شوم است.

شمخانی ادامه داد: تداوم رفتارهای غیرعاقلانه گذشته با ادامه دخالت نظامی در یمن، عراق و سوریه ضمن پیچیده کردن اوضاع، به تقویت جریان های تروریستی کمک کرده است.

وی افزود: مقابله واقعی با زمینه های شکل گیری افراطی گری ،تروریسم و خشونت واقدام جدی برای مهار و نابودی این جریان نیازمند گفت و گوی صادقانه قدرت های منطقه ای، قطع تسلط و احاطه کشورهای فرامنطقه ای بر ساختارهای سیاسی و امنیتی منطقه و جایگزینی سیاست همکاری و مشارکت به جای جدال و منازعه است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: بدون شک در توسعه شکاف های موجود فرجامی به جز رشد و تقویت گروه های تروریستی و حامیان آن ها وافزایش مخاطرات امنیتی، سیاسی و اقتصادی برای کشورهای منطقه و هدر رفت سرمایه های مادی و انسانی آنان نخواهد داشت.

در این رابطه بیشتر بخوانید: http://www.tabnak.ir/fa/news/512944/%D8%B4%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B9%D8%B4-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA © www.tabnak.ir

#

اشتراک این خبر در :