اهواز – سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به شرایط آب وهوا، موارد اسهال و بیماری های روده ای افزایش پیدا کرده که بیشترین دلیل ابتلا به این بیماری ها آب و مواد غذایی است.
به گزارش خبرنگار مهر، شکراله سلمان زاده پیش از ظهر امروز در اولین نشست مطبوعاتی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: اهمیت نقش رسانه در تحقق اهداف حوزه بهداشت و اطلاع رسانی مطلوب به عموم مردم بسیار قابل لمس است واین رسانه ها هستند که سیاست های بهداشت را به مردم انتقال می دهند.

وی ادامه داد: باید سیاست های کلی بهداشت را بر اساس گفته های رهبری در سراسر استان اجرایی کرد و همه تلاش کنند که بهداشت وضعیت بهتری در خوزستان پیدا کند.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: خبرنگاران مشعل داران اطلاع رسانی هستند و می توانند نقش اساسی را در جلوگیری از انتشار اخبار و اکاذیب که باعث سلب اعتماد مردم نسبت به نظام سلامت می شود، ایفا کنند.

سلمان زاده افزود: این شایعات گاها باعث ایجاد آسیب های جدی به جامعه می شود و لطمه های جبران ناپذیری در پی خواهند داشت.

وی با اشاره به قابلیت های متعدد رسانه ها در همکاری با حوزه بهداشت عنوان کرد: رسانه با توجه به قابلیت های متعدد و مخاطبین زیاد می تواند نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کند و همکاری بالایی با بهداشت ودرمان استان داشته باشد.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: ایجاد رفتارهای سالم در بین افراد بر عهده رسانه ها است، وقتی افرادی مطلبی را بر روی دیوار می خوانند و به طور مثال از مضرات سیگار آگاهی پیدا می کنند این آگاهی توسط رسانه به بینش و سپس رفتار تبدیل می شود.

سلمان زاده عنوان کرد: باید اطلاعات درست را به مردم انتقال دهیم و با قدرت اطلاع رسانی رسانه ها، بینش های درمان و بهداشت را تبدیل به رفتار کنیم.

وی با اشاره به اطلاع از کمبودهای حوزه بهداشت و درمان گفت: کمبودهای حوزه بهداشت و درمان را می دانیم و با تلاش زیاد در دولت جدید برای کاهش این نقوص برنامه های متعددی را تنظیم کردیم.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به حذف دغدغه بیماری با طرح تحول سلامت عنوان کرد: وزارت برای کاهش بار مسئولیت ها تلاش بسیاری کرده که در این زمینه برای برداشتن دغدغه بیماریها طرح تحول سلامت از اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شد.

سلمان زاده افزود: یکی از ایرادهایی که از این طرح گرفته می شد این بود که چرا از حوزه درمان شروع شد در صورتی که باید از بهداشت آغاز می کردند، در پاسخ این نقد باید گفت که ما نمی توانستیم با ظاهر بیمارستانها و کمبودها به مساله درمان رسیدگی کنیم.

وی بیان کرد: طرح تحول در حوزه بهداشت خیلی دقیق و عالمانه حتی در دور افتاده ترین روستاها در حال اجراست و باعث کاهش هزینه ها از دوش مردم کم بضاعت شده است.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز رسیدگی این طرح در حاشیه شهرها را کمرنگ دانست و گفت: سکونتگاه های غیر رسمی در حقیقت مورد اغفال قرار گرفتند که برای جبران این امر طرح تحول این گروه را هدف قرار داده و با ایجاد مراکز سلامت در مناطق حاشیه ای، بهداشت و درمان را ترقی می دهیم.

سلمان زاده با اشاره به استفاده از ظرفیت حاشیه شهرها عنوان کرد: خدمات سلامت را در این قسمت از شهرها سامان می دهیم و از ظرفیت آنها برای بیماریابی استفاده می کنیم.

وی با اشاره به ویژگی های طرح تحول سلامت در حاشیه شهرها عنوان کرد: طرح تحول در حوزه بهداشت حاشیه شهرها چند ویژگی مهم دارد، پیگیری به صورت فعال ومستمر، افزایش خدمات، ارائه خدمات از طریق برون سپاری که از سوی پیمانکاران انجام می شود که با بازرسی حوزه بهداشت این پیمانکاران خدمت رسانی می کنند.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: اگر پیمانکاران خدمات سلامت را به خوبی انجام ندهند از سوی حوزه بهداشت تعویض می شوند.

سلمان زاده با اشار به برنامه های آتی این حوزه گفت: در زمینه بیماریهای غیرواگیر، بنا داریم ۲۵ درصد میزان ابتلا را در استان کاهش دهیم. با توجه به اینکه در خوزستان سیمای مرگ به بیماریهای غیرواگیر تغییر یافته است. با انجام برنامه هایی از شیوع بیماریهای فشارخون، سرطان، افزایش وزن و دیگر بیماریهایی که شیوع بیشتری دارند جلوگیری به عمل می آوریم.

وی با اشاره به برنامه های حوزه بهداشت در کاهش بیماریهای غیرواگیردارادامه داد: در زمینه مصرف دخانیات برنامه ویژه ای داریم و در طرح پیشنهادی با عنوان «اهواز، شهر عاری از دخانیات» که هم آموزشی است و هم برخورد با توزیع کنندگان دخانیات، قلیان و توتون است به مبارزه با این معضل می پردازیم.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: کاهش ۱۰ درصد از تحرک فیزیکی و وافزایش وزن میان افراد جامعه نیز در شورای سلامت استان مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

سلمان زاده با اشاه به افزایش سبوس آردهای مصرفی و کاهش قند نوشابه عنوان کرد: قرار است با کاهش قند نوشابه ها و کاهش ۱۰ درصد در مصرف نمک و افزایش ۱۵ درصد سبوس آردها و غنی سازی آرد مصرفی با آهن میزان بیماری ها را در استان کاهش دهیم.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: تلاش شده در بیماری سل و ایدز بیماریابی افزایش پیدا کند و به صورت فعال در گروه های پرخطر بیماریابی صورت گیرد و افراد مبتلا شناسایی و درمان شوند. بیماریابی در زمینه های مختلف چون مالاریا و بیماری های فصلی و واگیردار نیز در تمامی نقاط استان صورت گرفته است.

سلمان زاده با اشاره به گرمای بیش از حد استان در این دو فصل بیان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی موارد اسهال و بیماری های روده ای افزایش پیدا کرده است که بیشترین دلیل ابتلای به بیماری های روده ای آب و مواد غذایی بوده است.

وی تصریح کرد: آب شهری سالم است ولی به دلیل طعمی که دارد مردم به آبهای شیرین روی می آورند به همین دلیل باید دقت داشته باشند که فیلترها به صورت منظم تعویض شوند اگر آب را خریداری می کنند هم از کارگاه های معتبر آب شیرین کن تهیه کنند.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تاکید کرد: در روستاها آب باید کلرزنی شود و خانه های بهداشت موظفند که این کلر را در اختیار مردم قرار دهند.

سلمان زاده با اشاره به مصرف سبزیجات و نحوه سالم سازی آن تاکید کرد: مصرف سبزیجات در این فصل چالش برانگیز است و به دلیل تامین ویتامین، باید به شکل صحیح سالم سازی شود، حذف هر کدام از مراحل سالم سازی این مواد ممکن است بیماری ایجاد کند.

وی عنوان کرد: تا حد امکان مردم در رستوران ها از مصرف سالاد و سبزیجات خودداری کنند و مصرف لیمو همراه با غذا را برای از بین بردن میکروب ها فراموش نکنند.

سرپرست بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان تاکید کرد: مردم بیماریهای اسهالی و روده ای را که در فصل تابستان شایع تراست جدی بگیرند و در صورت مشاهده هر گونه بیماری روده ای به پزشک مراجعه کنند. در شیرخواران و افراد مسن کم آبی ناشی از اسهال خطرناکترین عارضه جانبی است.

#

اشتراک این خبر در :