هوشنگ حسونی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، عنوان کرد: آورد آب کارون ۵ میلیارد و ۷۸۰ میلیون مترمکعب است که ۶۲ درصد سال‌های نرمال و ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. همچنین آورد رودخانه دز ۴ میلیارد و ۲۳۰ میلیون مترمکعب برآورد شده که ۶۴ درصد سال‌های نرمال است.

 

وی افزود: مجموع حوضه‌های کارون و دز که کارون بزرگ است، ۱۰ میلیارد مترمکعب ورودی دارد که ۶۳ درصد سال‌های نرمال بوده و نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است.

 

معاون بهره‌برداری سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: حوضه کرخه نیز ۷۱۸ میلیون مترمکعب ورودی دارد که ۸۵ درصد سال‌های نرمال و ۵۳ درصد کاهش نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. حوزه مارون نیز با ۴۳۰ میلیون مترمکعب ورودی، ۳۰ درصد سال‌های نرمال بوده و ۶۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

 

حسونی‌زاده بیان کرد: در این شرایط کم‌آبی کشت‌های پرمصرف در حوضه کارون محدود و کشت انواع محصولات در حوضه‌های مارون و کرخه به دلیل بحرانی بودن، ممنوع است. البته ما از وزارت نیرو درخواست کردیم تا مقداری آب از سد سیمره، در بالادست کرخه، رهاسازی شود تا بتوانیم به بخشی از اراضی این حوضه آب تخصیص دهیم.

#

اشتراک این خبر در :