یک نخلدار خوزستانی گفت: نخلداران با صرف هزینه‌های فراوانی از باغات خود نگهداری و محصول را برداشت می‌کنند اما دولت در فصل برداشت هیچ‌گونه حمایتی نکرده و آن‌ها را بین دلالان رها می‌کند.

جاسم حزباوی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: متاسفانه سالانه به دلیل بی توجهی مسئولین، خرما که از نظر غذایی و ارزآوری محصول بسیار مهمی است توسط دلالان غارت می‌شود.

وی افزود: دلالان زمان برداشت وارد بازار خرما شده و محصول را با نرخ‌های زیر قیمت تمام شده از نخلداران خریداری می کنند و نخلداران نیز به دلیل نبود بازار مناسب مجبور می‌شود محصول خود را به آن‌ها بفروشند.

حزباوی تصریح کرد: دولت در سال ۹۲ قیمت خرید تضمینی برای هر کیلوگرم خرما را ۱۴۰۰ تومان تعیین کرد. کشاورزان نیز محصول خود را به مراکز خرید دولتی فروختند اما تاکنون مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند و این مساله موجب عدم اعتماد نخلداران به دولت شد. بنابراین هر سال ترجیح می‌دهند محصول خود را به دلالان عرضه و پول خود را نقد دریافت کنند.

حزباوی با بیان اینکه عمده تولید نخیلات خوزستان شامل خرمای استعمران است، خاطرنشان کرد: محصول خرما پس از نفت دومین کالایی است که برای کشور ارزآوری دارد اما به نسبت ارزشی که دارد، به آن اهمیت داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: از دولت انتظار داریم نرخی برای خرما تعیین کند که متناسب با هزینه‌های تولید باشد تا نخلداران مجبور نشوند به بازار دلالان پناه ببرند.

این نخلدار بیان کرد: سالانه خرما زیادی با کیفیت و مرغوب بالایی در خوزستان تولید می‌شود که متاسفانه به دلیل نبود انبار و صنایع فرآوری نمی‌توانیم محصول را نگه داریم و آن از ترس خراب شدن سریع به هر بازاری که باشد، عرضه می‌کنیم.

حزباوی عنوان کرد: امسال هزینه‌های تولید خرما از آب بها تا مزد کارگر به طور قابل توجهی بالا رفته است و در این شرایط از دولت می‌خواهیم تا نرخی برای خرید تضمینی خرما تعیین کند که منجر به جبران هزینه‌های ما شود و از طرفی دست دلالان را از این محصول مهم کوتاه کند.

وی خاطرنشان کرد: بی‌توجهی به تولید خرما و عدم وجود بازار مناسب، نخلداران را به ادامه تولید بی‌انگیزه کرده و تا جایی که تولید آن‌ها سال به سال رو به کاهش است.

#

اشتراک این خبر در :