جنوبی بامعرفت / خالد لویمی

روزگار جالبی است؛ آدم‌های عروسکی، دلپذیر تر شده‌اند؛ شاید این‌گونه راحت‌تر بتوان گفت و خندید. سوپراستار نوروز این چند سال، کلاه قرمزی می‌شود و پسرخاله و آشنای دورش و محبوب دل‌های این روزها، می‌شود جناب خان طنزپرداز و نکته گو.

مجموعه کلاه قرمزی، آموزش و نقد اجتماعی را دستمایه طنزپردازی‌های خود قرار داده است و جناب خان برنامه خندوانه، حکایت انسان‌های جنوبی را به زیبایی می‌سراید. شاید رامبد جوان، در آغاز پخش برنامه خندوانه، گمان نمی‌کرد پس از چند قسمت، عروسک دل‌نشینی که بازسازی خاطرات دوران کودکی محمد بحرانی (جناب خان) با احلام و عبود و جاسم و بهنام در کوچه‌پس‌کوچه‌های آبادان را خمیرمایه طنزهای خود قرار داده است؛ این‌گونه به نقطه کانونی برنامه‌اش تبدیل شود. جناب خان، کاراکتری بسیار خونگرم و عطوف دارد، بسیار بااستعداد است و توانایی بداهه گویی بالایی دارد؛ خوب می‌داند که چگونه نوستالژی زیبایی از سرزمین آفتاب و نخل جنوب خلق کند و در کنار این ویژگی‌ها، از اطلاعات اجتماعی، هنری و ورزشی بسیار خوبی برخورداراست.

بحرانی (جناب خان)، اهل جنوب است و به آن می‌نازد چراکه در دنیای منفرد شهرهای بزرگ، ارزش دنیای عاطفی انسان‌های به‌هم‌پیوسته جنوب را درک می‌کند برای همین است که گاهی با خاطرات خوش ایام قدیم، بندری شاد سیاهه نارگیله را می‌خواند و گاهی در حسرت آن ایام، آه و ناله می‌سراید. به‌راستی، بحرانی (جناب خان)، چه خوب برای دیار جنوب، جاذبه ایجاد کرده است کاری که سازمان‌های عریض و طویل فرهنگی و مدیران طناز پروازی از انجام آن عاجزند.

برخلاف بسیاری از فیلم و زنجیره‌هایی که جنوبی‌ها را افسرده حال، پرخاشگر، کم‌سواد نشان می‌دهند؛ اما بحرانی (جناب خان) موفق شد چهره‌ای بانشاط، بامعلومات و مدرن را از یک جنوبی ارائه دهد.

بعد از حمید فرخ نژاد، اینک بحرانی، دومین هنرمند آبادانی است که به نقطه کانونی جامعه هنری و مرکز توجهات مخاطبان گسترده قرارگرفته است؛ جالب است که هردوی این هنرمند، صریح‌اللهجه و مدافع سرسخت اهل و دیارشان هستند. شاید شخصیت بامعرفت بحرانی (جناب خان) در برنامه خندوانه، از زاویه مخاطبان عام ایرانی، دل‌نشین و لذت‌بخش باشد اما با مرام و معرفت بودن جناب خان در ادای دین به سرزمین مادری‌اش و ذکر خیر هنرمندانه‌اش از این دیار، از قدر و ارزش بالاتری در نزد پدران و مادران احلام، عبود و جاسم برخورداراست.

خداوند نگهدارش باشد و نفسش مستدام.

 

#

اشتراک این خبر در :