این روزها، درحالی‌که هنوز تا انتخابات چند ماه باقي است، شاهد تحرکات انتخاباتي زیادی در مناطق مختلف هستیم.
شادگان هم از این تحرکات مستثنی نیست. نماينده سابق، بعد از غیبتی  سه‌ساله اين روزها دیدارهای چهره به چهره خود را افزایش داده است. نماينده كنوني نیز، سعی دارد از طریق سازمان‌های دولتی که به خانواده‌ها و افراد فقیر کمک می‌کنند وارد عمل شده و برای خود توشه انتخاباتی جمع کند!

 اين تحرکات اگر با حسن نيت و در تمام دوران خدمت این نمایندگان صورت می‌گرفت، قطعاً وضعیت شادگان بسیار بهتر از الآن می‌بود. شهرستاني كه تنها يك بيمارستان، آن‌هم با كمترين امكانات پزشكي دارد و ازنظر تجهیزات پزشكي با درمانگاه‌های روستایی شهرستان‌های مجاور هم قابل‌مقایسه نيست و حتى پزشكاني كه فقط براي سپري دوره اجباري خود به اينجا آمده‌اند، دردي را براي دواي اين مردم ندارند.
مشکلات تنها به بیمارستان ختم نمی‌شوند؛ آبی كه به گفته کارشناسان حتى باعث مرگ بعضي از حيوانات شده، در حال حاضر، شهروندان به‌عنوان آب شرب از آن استفاده می‌کنند. البته ناگفته نماند كه پروژه آب الغدير كمي به داد مردم رسيد (و بازهم نماینده‌های سابق و كنوني سعی در ثبت اين پروژه به نام خوددارند). لازم به ذکر است اين پروژه استاني و در دولت قبلی کلید خورد و طی آن، لوله‌ای از رودخانه كرخه به شهرستان‌های جنوب استان کشیده شد ولی متأسفانه به‌جای اينكه لوله جديدي براي شادگان احداث شود، آب كرخه را در تنها تصفیه‌خانه اوليه شهرستان با آب كارون قاطي كرده و در لوله سفيد و قديمي راهي شهر و روستاها کرده‌اند. البته در سال ۸۸ مصوبه تغيير لوله قديمي و احداث تصفیه‌خانه‌های جدید صادرشده بود ولي استاندار وقت دستور به لغو اين پروژه‌ها داد و نماينده وقت نیز هیچ پیگیری و اقدامی انجام نداد.

پسماند فاضلاب هم که بدون تصفیه‌خانه در روستاها جاري می‌شود و باعث مرگ‌ومیر گياهان، حيوانات و حتى مردم شده است. در سال‌های ۸۵-۸۷-۸۸ و ۸۹ پروژه احداث تصفیه‌خانه كلنگ زني شد و تاکنون خبري از جزییات آن در دست نيست. درحالی‌که اين پسماندها در صورت راه‌اندازی تصفیه‌خانه، می‌توانستند كمك بزرگي به كشاورزی منطقه بکنند، متأسفانه اکنون زمین‌های اطراف را نابود کرده‌اند.

مدارس مندرس

از مدارسي كه فاقد در و پنجره يا فاقد ميز و نيمكت هستند ولي بزرگانی درون خود ساخته‌اند كه نفرات اول كارشناسي و كارشناسي ارشد در كشور شده‌اند  بگويم؟
درحالی‌که در بسیاری از شهرهای کشور و حتى در روستاها شاهد مدارس هوشمند هستیم ولي مدارس شادگان هنوز از نبود ابتدایی‌ترین امکانات ازجمله کمبود ميز و صندلی می‌نالند!

 ازلحاظ وضعیت تدريس هم بدترين و پایین‌ترین كيفيت را در مدارس این شهرستان می‌بینیم. درحالی‌که در دیگر مناطق کشور، مديران آموزش‌وپرورش دوره‌های تخصصي در حدي بسيار عالي براي نیروهای خود می‌گذارند ولي در شادگان شاهد مديران يا معلمان مدارسي هستيم كه از روی دلسوزي با هزینه شخصي برای ارتقا سطح کیفی تلاش می‌کنند اين سوء مديريت تا چه حدي بايد ادامه داشته باشد؟
دانشگاه آزاد كه کوچک‌تر از ساير ساختمان‌های اداري است، ازلحاظ تدريس در وضعیت مناسبی نیست چراكه نه محلی براي کلاس‌های عملي دارد و نه اساتيدي باتجربه و حرفه‌ای (البته اساتيدي در اين دانشگاه هستند كه شايسته تقديرند) چه انتظاري از دانشگاهي كه در كل با ۱۶ كلاس تشكيل می‌شود داريم؟

كشاورزاني شاهد از بین رفتن زمین‌های مزروعی و کم محصول شدن آن‌ها هستند، زمین‌هایی كه منبع معيشت بخش اعظمی از مردم بود امروز از تشنگي داد آن‌ها به استانداري رسيد ولي متأسفانه دادشان به مجلس نمی‌رسد. نماينده سابق كه ادعاي اهميت به كشاورزان و دلسوزي دارد، در دوران خدمت خود برای ارتقاء وضع کشاورزی منطقه و معیشت کشاورزان چه اقدامی کرد؟
حاصل اين بی‌تدبیری، سکوت نمایندگان مجلس و بی‌مبالاتی از سوی مسئولین مربوطه، اين است كه امروز شاهد نخل‌های بی‌سر هستیم، همان نخل‌هایی كه در هشت سال دفاع مقدس نشانه ايستادگي و مقاومت بوده‌اند امروز مرگ افتخارآمیز را به ما می‌آموزند.

هوری که می‌خشکد

بگذاريد كمي از تالاب بگويم ((هور دورق))! از سمت تالاب كه می‌گذرم بغض گلويم را می‌گیرد!
از سویی يكي از بهترين اماكن تفريحي استان را روزبه‌روز از دست می‌دهیم موهبتی كه اگر در شهرستان ديگري بود امروز از بزرگ‌ترین محورهای گردشگري بود ولي…
و از سوی ديگر خانواده‌هایی كه منبع رزقشان صيادی از تالاب بود اين منابع را از دست خواهند داد. صيادي كه برای شكار سه شبانه‌روز را خارج از منزل می‌خوابید تا بتواند درآمدي براي خود ايجاد كند و فرزندانش را به آن مدرسه فرسوده و بي ميز و نيمكت بفرستد امروز بيكار در گوشه خانه افتاده يا خود را باکارهای كاذب مشغول كرده تا فقط و فقط نان خانه‌اش را درآورد و محتاج كسي نباشد.
جوابگوي اين معضلات کیست؟ آیا سکوت نمایندگان سابق و فعلی در برابر این‌همه تبعیض، اهمال مسئولین و محرومیت مردم شریف شادگان معنایی جز نداشتن صلاحیت تصدی کرسی نمایندگی این مردم شهیدپرور دارد؟
جالب است نماينده سابق به‌جای اینکه به ياري نماينده كنوني بشتابد متأسفانه سنگ‌اندازی می‌کند تا دوران خود را بهتر جلوه دهد و برعكس نماينده كنوني سعي بر تخريب نماينده سابق می‌کند تا خود را در انظار عموم برتر نشان دهد غافل از آن‌اند كه بايد دست‌به‌دست هم دهیم به مهر…تا میهن خویش را کنیم آباد.

 

#

اشتراک این خبر در :