سی‌ونهمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو در آلمان به بررسی ۳۷ اثر تاریخی، طبیعی‌ و ترکیبی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو خواهد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرکز کنفرانس‌های بین‌المللی شهر بُن آلمان در حالی امسال میزبان سی‌ونهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو از تاریخ ۲۸ ژوئن تا ۸ جولای است که ۳۷ پرونده از جمله ۳۱ اثر فرهنگی‌، ۵ اثر طبیعی و یک اثر ترکیبی (فرهنگی طبیعی) برای پیوستن به فهرست میراث جهانی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

از ایران نیز دو پرونده محوطه تاریخی «شوش» و منظر فرهنگی «میمند» برای ثبت به عنوان یک اثر تاریخی فرهنگی در این فهرست دیده می‌شود.

کمیته میراث جهانی یونسکو همچنین به بررسی گزارش حفظ و نگهداری ۹۵ اثر ثبت‌شده و ۴۵ اثر در فهرست میراث در معرض خطر یونسکو نیز خواهد پرداخت.

آفریقای جنوبی‌، سودان، روسیه/مغولستان‌، تایلند و ویتنام پنج کشوری هستند که امثال آثار طبیعی را برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو ارائه کرده‌اند و ایران هیچ سهمیه‌ای در بخش آثار طبیعی ندارد.

اما در بخش آثار فرهنگی تاریخی از ایوان دو اثر محوطه باستانی شوش و منظر فرهنگی میمند مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سایت مرکز میراث جهانی یونسکو فهرست پرونده‌های مورد بررسی را براساس اولویت اعلام کرده است که طبق آن در بخش فرهنگی تاریخی آثاری از کشورهای کنیا‌، اوگاندا‌، اردن‌، عربستان‌، چین‌، ایران، ژاپن، مغولستان‌، کره‌جنوبی‌، سنگاپور‌، دانمارک و … مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

البته طبق اعلام شده که ترتیب بررسی آثار ممکن است در حین جلسه تغییر کند.

رویدادهای دیگری نیز به موازات سی‌و‌نهمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو برگزار می‌شود که از مهمترین آنها می‌توان به آغاز ائتلاف جهانی حفظ میراث جهانی با حضور «ایرینا بوکووا» دبیر کل یونسکو و «ماریا بومر» رئیس کمیته میراث جهانی یونسکو اشاره کرد.

سی‌ و نهمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو از تاریخ ۲۸ ژوئن تا ۸ جولای (۷ تا ۱۷ تیر) به میزبانی آلمان برگزار می‌شود.

#

اشتراک این خبر در :