یک منبع حاضر در مذاکرات ایران و ۱+۵ ضمن تشریح مفاد مذاکرات جاری ایران و طرف های مذاکره اعلام کرد: مذاکرات چنانچه با اراده سياسي طرف مقابل همراه شود توافق حاصل خواهد شد.

براساس توافق “برجام” (توافق موقت ژنو)، همه تحريم ها عليه ايران لغو می شود و ايران از اين پس يک كشور تحت تحريم شناخته نمی شود. بر اساس برجام صرفا يك سري محدوديت هاي موقت پيش بيني شده اند كه آن ها هم مطابق فرمايشات مقام معظم رهبري پس از مدتي معقول و محدود رفع خواهند شد.

او یادآور شد: كليه تحريم هاي اقتصادي، بانكي ومالي مطابق تأكيدات مقام معظم رهبري در روز اجراي برجام، بطور قطعي لغو خواهند شد.

جزئیات  غیررسمی از توافق هسته ای: همه تحریم ها لغو می شود/ ايران از اين پس تحت تحريم هاي تسليحاتي نخواهد بود/ خروج ایران از فصل هفتم منشور ملل متحد

این منبع مطلع تاکید کرد: ايران از اين پس تحت تحريم هاي تسليحاتي نخواهد بود و طبق قطعنامه شوراي قطعنامه كه قرار است بعد از حصول به توافق صادرگردد، اين تحريم ها لغو و بر اساس ضمیمه آن صرفا برخي محدوديت هاي موقت براي زماني محدود اعمال مي شود.

این منبع مطلع ادامه داد: اين برجام در واقع مجموعه اي از چندين توافق است كه همگي آنها در چارچوب خطوط قرمز تعريف شده ايران و مقام معظم رهبري  بوده و برخي اقدامات موقت و محدود با دوره هاي زماني متفاوت در آن پيش بيني شده است.

وی اظهار کرد: قطعنامه شوراي امنيت آخرين قطعنامه شوراي امنيت در مورد برنامه هسته ای ايران خواهد بود و پرونده هسته اي ايران را از ذيل فصل هفت منشور ملل متحد خارج خواهد كرد. مدت زمان اجراي قطعنامه محدود بوده و در پايان اين مدت ملغي خواهد شد.

خاطر نشان می شود موارد مطرح شده برخی نکات قابل تاکید از دستاوردهای توافق احتمالی  و نه تمام برجام یا محورهای آن است.

به گزارش عصرایران، اين براي اولين بار است كه يك كشور ذيل تحريم هاي فصل هفتم موفق شده است با مذاكرات و ديپلماسي فعال از اين وضعيت خارج می شود.

منبع : عصرايران
#

اشتراک این خبر در :