یک شرکت انگلیسی که موقعیت ناوگان نفتکش‌های اقیانوس پیما را رصد می‌کند اعلام کرد که ایران ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت ذخیره شده روی دریا دارد.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر اخبار و گزارش‌های زیادی درباره میزان نفت ذخیره شده ایران در نفتکش‌های شناور منتشر شده است. برخی منابع خارجی مقدار این ذخایر را ۳۰ تا ۴۰ میلیون بشکه اعلام کرده اند.

بیشتر برآورد‌ها نشان می‌دهد که مقدار نفت خام و میعاناتی که ایران در نفت‌کش‌های شناور روی دریا دارد، حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون بشکه است که برای افزایش صادرات روزانه حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار بشکه در روز ایران برای مدت شش ماه کافی است.

تحلیگران می‌گویند مطمئنا ایران قادر خواهد بود نفت ذخیره شده خود را روانه‌ بازار کند، اما این مقدار نفت برای ورود یک باره به بازار بیش از حد زیاد است و ایران در صورتی که قصد انجام فوری این کار را داشته باشد باید سقوط قیمت‌ها را بپذیرد.

اما نفت ایران تنها در خشکی نیست. ایران در زمان تحریمها طی بیش از دو سال گذشته به تولید نفت ادامه داده و آنها را در نفتکش‌های عظیم موسوم به وی ال سی در نقاط مختلف ذخیره کرده است.

ایران مقدار نفت ذخیره شده خود را تاکنون اعلام نکرده است و آمارهای منتشر شده صرفا برآورد منابع خارجی بوده است. رویترز مقدار نفت ذخیره شده ایران در نفتکشها را حدود ۴۰ میلیون بشکه تخمین زده است.

اگر نفت ذخیره ایران وارد بازار اشباع شده کنونی شود حدودا روزانه ۲۵۰ هزار بشکه به عرضه جهانی نفت خواهد افزود و این امر برای چهار تا پنج ماه که همه آن فروخته شود، باعث کاهش بیش از پیش قیمت‌ها می‌شود.

یک شرکت انگلیسی موسوم به “وسلز ولیو” (ارزش نفتکش‌ها) که موقعیت ناوگان نفتکش‌های اقیانوس پیما را رصد می‌کند در جدیدترین آمار تعداد بشکه های نفت ذخیره شده ایران روی دریا را ۵۶ میلیون و ۷۳۴ هزار و ۵۹۵ بشکه برآورد کرده است که معادل هفت میلیون و ۷۴۰ هزار و ۵۴ تن براورد می‌شود.

این در حالیست که هلنیک شیپینگ نیوز می‌نویسد، واضح است که هیچ راهی برای پی بردن به مقدار دقیق نفت ذخیره ایران وجود ندارد اما محاسبات نشان می‌دهد که ۵۰ میلیون بشکه رقم بسیار محتملی برای نفت ذخیره شده ایران در نفتکشهای شناور است.

این شرکت اعلام کرد که ایران پنجمین دارنده بزرگ ناوگان نفتکشهای غول پیکر داری ذخیره نفت در جهان است.

براساس آمار شرکت وسلز ولیو نفت ذخیره شده ایران در مجموع در ۲۵ نفتکش قرار دارند.

از این تعداد ۱۷ نفتکش عظیم در سواحل خلیج فارس لنگر انداخته اند. شش نفتکش در مسیر کشورهای خریدار نفت ایران هستند و از دو نفتکش دیگر یکی از ساحل چین و دیگری در مالزی لنگر انداخته‌اند.

#

اشتراک این خبر در :