هم­زمان با عمل غیرانسانی شکافتن بخیه‌های کودک ۴ ساله به دلیل ناتوانی مادر در پرداخت هزینه بخیه و پانسمان، که در اورژانس بیمارستان خمینی شهر اصفهان اتفاق افتاد و به شکلی گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شد و موجی از احساس ناامیدی و دور شدن جامعه پزشکی از اخلاقیات را القا کرد در بیمارستانی دیگر اما در شهر اهواز، عملی انسانی از سوی رییس و مدیر بیمارستان امیرالمؤمنین اهواز صورت گرفت.

عباس آلبوغبیش از کارمندان این بیمارستان که خود در جریان فرایند این ماجرا بود در گفتگو با خبرنگار مراسلون این‌گونه تعریف می­کند که مادر یک نوزاد بستری در بخش نوزادان به علت نداشتن بیمه و ناتوانی در پرداخت هزینه درمان، درخواست ترخیص نوزاد خویش با رضایت شخصی می کند. پزشک متخصص نوزادان خانم دکتر “چه‏ کناری” وقتی جدیت و اصرار مادر برای ترخیص نوزاد بیمار را می بیند، شدیداً با ترخیص نوزاد به علت وضعیت حاد جسمی اش مخالفت می‌کند. نهایتاً کارکنان واحد ترخیص قضیه را با  “دکتر کاویان” و “دکتر ولی منش” رییس و مدیر بیمارستان در میان می‌گذارند و ایشان از ترخیص نوزاد مذکور جلوگیری کرده و تمام مخارج درمان و داروی بیمار را تقبل می‌کنند تا با طی فرایند کامل درمان، بهبودی حاصل کرده و بدون پرداخت هزینه‌ای مرخصشود.

حقیقتاً باید به این انسان‌های بزرگ دست‌مریزاد گفت چراکه عمل آن ها مصداق بارز مقوله “لوخلیت قلبت” است عمل غیر انسانی پزشکان در اصفهان را همه منتقل کردند، منتشر کردند و محکوم کردند در مقابل، باید خبرهای مثبت را هم چنین گسترده منتشر کنیم و به بحث بنشینیم چو آنگاه‌ که در تاریکی، سخاوتی می‌درخشد و به لطف نیتی پاک، قلبی از اندوه خارج می‌شود، امید جوانه می زند. آن هنگام، شادی و نشاط شروع زندگی دوباره وصف‌ناپذیر است و این نه‌تنها رسالت سنگین پزشکان بلکه همه ماست که جوانمردی را، سخاوت را، بزرگواری را و عشق به هم نوع را بی‌منت قدر بدانیم، ارج نهیم و جشن بگیریم و این اقدامات فرخنده را فریاد بزنیم. باشد که طنین فریاد این خبر، زنگار غم از دل بیماران نیازمند بزداید و هم‌صدایی من و تو، آغازی باشد بر پایان خیسی چشمان منتظر، بر پایان نفس‌های به شماره افتاده و بر پایان درد قلب‌های رنجیده… درود بر شرف پزشکان متعهد و سلامی از سر احترام و کرنش بر انسان‌هایی که انسانیت را با اعمال خود تجلی می‌بخشند.

حمزه سلمان پور – پایگاه خبری تحلیلی مراسلون

#

اشتراک این خبر در :