وزیر کشور گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون ۴ هزار نفر در سراسر کشور برای شرکت در دو انتخابات امسال اعلام حضور کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست صمیمی با اهالی رسانه که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، افزود: در انتخابات امسال شاهد رقابت گسترده ای خواهیم بود و وزن کشی بالایی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه رقابت باشکوهی برگزار خواهد شد، گفت: به عنوان وزارت کشور باید برای آماده کردن فضای انتخاباتی برای برگزاری انتخاباتی امن، سالم و به دور از شائبه و استفاده از ابزارهای غیرقانونی بکوشیم.

رحمانی فضلی گفت: خبرنگاران می توانند برای برگزاری انتخابات در فضایی سالم و امن وزارت کشور را یاری کنند و ما هم آماده همکاری با رسانه ها هستیم.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های وزارت کشور گفت: سفرهای استانی ادامه خواهد داشت و در صددیم یک هفته در میان به استان ها سفر کنیم.

انتخابات امسال در ۹ کلانشهر، الکترونیکی برگزار می شود

قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور هم دیروز از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در ۹ کلانشهر به صورت الکترونیکی خبر داد.

حسینعلی امیری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: چند وقت پیش در جلسه مشترک با شورای نگهبان با حضور وزیر کشور درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که هفتم اسفند امسال برگزار می شود تبادل نظر کردیم.

وی افزود: اعضای شورای نگهبان سوالاتی در خصوص الکترونیکی کردن انتخابات و اینکه در کدام مناطق به صورت غیرالکترونیکی برگزار شود و نیز شفاف سازی صندوق آراء مطرح کردند.

امیری با بیان اینکه قانون بر مخفی بودن آرای مردم تاکید دارد، گفت: با توجه به اینکه هم برای ما و هم برای شورای نگهبان اصل، مخفی ماندن رای داخل صندوق است مقرر شد استفاده از صندوق شیشه ای باید به گونه ای باشد که در عین مخفی ماندن آرا و مشخص نشدن محتوای رای ، تعرفه ها قابل رویت باشد و بحث استفاده از پاکت هنگام انداختن رای در داخل صندوق نیز منتفی شد.

وی اضافه کرد: بنابراین این بخش مورد موافقت شورای نگهبان قرار گرفت و قرار شد که این صندوق ها نمونه سازی شود و در اختیار شورای نگهبان قرار گیرد تا اعلام نظر شود.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در ۹ کلانشهر و چند شهرستان اعتبار اختصاص یافته است، گفت : قرار شد درباره جدول زمان بندی اقدامات برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در این شهرها با شورای نگهبان هماهنگ شود.

وی افزود: اعضای شورای نگهبان در این جلسه ضمن استماع گزارشهای مربوط، بر نظارت این شورا بر برگزاری الکترونیکی انتخابات تاکید کردند.

#

اشتراک این خبر در :