خبرگزاری رویترز در گزارش خود با اشاره به کار سخت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای متقاعد کردن کنگره این کشور درباره هرنوع توافقی با ایران نوشت: در حالی که بسیاری از مقام های غربی شانس توافق نهایی هسته ای با ایران را ۵۰-۵۰ می بینند، اما دیپلمات های نزدیک به مذاکرات بخت موفقیت این مذاکرات را بیش از اینها می دانند.

به نوشته این خبرگزاری علت خوشبینی بیشتر دیپلمات های نزدیک به مذاکرات هسته ای، پیشرفت در جزئیات بسیار دشوار این مذاکرات است.

براساس این گزارش تفاهم سیاسی بین ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۱۳ فروردین ماه در لوزان سوئیس حاصل شد، اختلافات عمده ای را برای نگارش متن توافق جامع از خود برجای گذاشت و مذاکره کنندگان می بایست این اختلافات را برطرف می کردند.

به نوشته رویترز، از جمله این اختلافات چگونگی پایبندی و تعهد ایران به رعایت موارد توافق شده و همچنین جدول زمانبندی رفع تحریم ها است. کارشناسان می گویند در حالی که همچنان تمایل به مصالحه درباره این پرونده ۱۲ ساله وجود دارد اما حل نشدن برخی از مسائل مهم ممکن است به ایجاد مشکل و تاخیر در زمان توافق نهایی منجر شود.

این خبرگزاری غربی با اشاره به متوقف شدن روند مذاکرات سازش بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی و همچنین ادامه درگیری ها در سوریه و عراق، می نویسد که شاید تنش زدایی با ایران و کوبا به عنوان مهم ترین دستاورد سیاست خارجی اوباما در آخرین ماه های دوران ریاست جمهوری اش محسوب شود.

رویترز از قول یک مقام ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، می نویسد که شانس توافق نهایی هسته ای تاکنون ۷۰ درصد است و این معامله انجام خواهد شد زیرا که آمریکایی ها بیش از ایران به آن نیاز دارند. با این حال یک مذاکره کننده سابق گروه ۱+۵ شانس رسیدن به توافق را کمتر از ۵۰ درصد عنوان کرده است.

این خبرگزاری غربی در عین حال مدعی شده است که شکست در مذاکرات هسته ای، پایان حیات سیاسی حسن روحانی رئیس جمهوری میانه روی ایران خواهد بود. این گزارش مدعی شده است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و رئیس هیات مذاکره کننده ایران در خصوص پایان حیات سیاسی حسن روحانی به جان کری همتای آمریکایی خود هشدار داده و گفته است که شکست مذاکرات به محافظه کاران تندرو مخالف توافق در ایران فرصت خواهد داد تا حرف خود را به کرسی بنشانند.

یک دیپلمات ارشد ایرانی هم که نام وی عنوان نشده گفته است توافق برای روحانی بسیار مهم است و شکست در مذاکرات، نه تنها شکست روحانی که شکست اصلاح طلبان خواهد بود و باعث تقویت موضع محافظه کاران رقیب وی خواهد شد.

این خبرگزاری غربی در عین حال با بیان اینکه اوباما باید برای کسب موافقت کنگره جمهوریخواه آمریکا تلاش کند، خاطرنشان کرده است اعضای کنگره معتقد هستند که توافق هسته ای با ایران، به قدرت گرفتن تهران در منطقه منجر شده و متحدان این کشور از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی را با چالش مواجه می کند اما مقام های نزدیک به هیات های مذکره کننده می گویند اوباما منتظر مخالفت کنگره و استفاده از حق وتوی خویش است.

رویترز همچنین مدعی شده است مذاکره کنندگان ایرانی وعده داده اند به عنوان بخشی از رژیم بازرسی ها، اجازه دسترسی به مراکز نظامی و دانشمندان هسته ای ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده خواهد شد و این در حالی است که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب با چنین مساله ای مخالفت کرده اند.

این در حالی است که همزمان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در خصوص دستیابی به توافق جامع هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ تا پیش از ضرب الاجل ۱۱ تیرماه ابراز خوشبینی کرده و گفته است در مذاکرات هسته ای با ایران نباید خواست هایی دست نیافتنی مطرح شود.

از سوی دیگر لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که کشورش موضعی سرسختانه در مذاکرات هسته ای در قبال ایران دارد، امروز راهی منطقه خاورمیانه می شود تا در این خصوص با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان دیدار کند.

#

اشتراک این خبر در :