مراسلون – امام جمعه موقت اهواز در همایش”به استقبال ماه مبارک رمضان” که با حضور استاندار،فرمانداران،بخشداران،دهیاران و جمع کثیری از مردم برگزار شد، ضمن تشکر از برگزار کنندگان این همایش معنوی به عنوان تعظیم شعایر الهی اضافه کردند ما نباید فقط به ظواهر رمضان اکتفا کنیم بلکه باید به روح رمضان که همان روح اسلام است بپردازیم و روح اسلام و رمضان از دو عنصر اساسی  ولایت و عدالت تشکیل شده است.
این دو عنصر در شهادت امام علی (ع) که مهمترین واقعه ماه مبارک رمضان است تجلی یافته است. زیرا آن حضرت نماد ولایت و شهادت ایشان نماد عدالت است. ازین رو گفته شده است: “قتل  علي فی محرابه لشدة عدالته”. و همين دو عنصر مایه افتخار و امتیاز شیعه از سایر مذاهب اسلامی شده است. چون همه مذاهب اسلامی در سه اصل توحید ،نبوت و معاد مشترک هستند اما شیعیان علاوه بر این سه اصل بر امامت و عدالت تاکید می کنند.
بر این اساس در ماه رمضان و هم در ماه های دیگر بیشترین توجه بر این دو اصل قرار گیرد.
مثلا در استان ما خوزستان علی رغم برخورداری از نعمتهای فراوان که به برکت انقلاب اسلامی حاصل شده است -و إن تعدو نعمة الله لا تحصوها-  اما هم چنان مشکلات و محرومیت هایی وجود دارد که بیانگر بی عدالتی و تبعیض است. و تبعیض در هر جامعه ای رواج یابد جامعه را از درون پوک و تهی می سازد.
بنابراین قبل از آنکه در جامعه ما ناهنجاری و اتفاقات نامطلوب اتفاق بیفتد باید در رفع تبعیض قدم برداشت.
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان افزودند: یکی از نمونه های تبعیض ،بیکاری فراوان در استان خوزستان است. این استان با وجود منابع ملی همچون آب ، نفت،گاز، پتروشیمی، فولاد و خاک حاصل خیز از خیل بیکاران رنج می برد.متوسط نرخ بیکاری در کشور ۱۲% اما در برخی شهرهای خوزستان سه برابر این متوسط می باشد. مثلا در شهر شادگان ۳۶% است. آیت الله حیدری یکی از عوامل عمده نرخ بالای بیکاری در استان را دادن فرصتهای شغلی به غیر خوزستانی دانستند و افزودند: باید ترتیبی اتخاذ شود تا اولویت  در اشتغال به خوزستانیها داده شود و مادامی که بیکار و بیکاری در بین خوزستانی ها باشد از اشتغال غیر خوزستانی در صنایع استان جلوگیری شود.
امام جمعه موقت اهواز ادامه دادند: نمونه بارز تبعیض در استان خوزستان وجود شهرک بعثت ماهشهر  که ساکنان آن غیر خوزستانی و همچون اروپا است در چند کیلومتری شهرک طالقانی که ساکنان آن از مردم جنگ زده آبادان و خرمشهر بوده و از امکانات اولیه یک زندگی آبرومند محروم است ، می باشد.
نمونه دیگر تبعیض ،تقسیم غیر منصفانه مناصب و مشاغل است. معنا ندارد که یک گروه همه یا اکثر مناصب را داشته باشند و دیگران حذف شوند.
آیت الله حیدری در پایان خطاب به مدیران حاضر در این گردهمایی توصیه کردند: رفع این تبعیضات نیاز به شجاعت دارد. افرادی باید پیشقدم شوند که از عزل شدن هراسی نداشته باشند. حل این مشکلات البته فقط از عهده استان خارج است اما باید از داخل استان شروع گردد. إن الله لا يغير ما بقوم حتى يغيروا ما بأنفسهم.

#

اشتراک این خبر در :